İBB’den Çevreci Yatırımlar Geliyor

0

Toplum hayatında her geçen gün daha etkili olan çevresel faktörler için harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte olumlu etkileri arttıracak çevreye zarar vermeyecek tünel, altyapı ve metro çalışmalarını hızlandırdı. Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre, İBB bundan sonraki süreçte gerçekleştirilecek projeler ile karbon emisyonlarının azaltılmasını amaçlayacak. Projesi halen devam eden Çekmeköy – Taşdelen metrosu ve Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli hattının devreye girmesi ile 2020 yılında sera gazı emisyonlarında 25.391 ton karbondioksite denk gelecek düşüş yaşanması bekleniyor.

2016 Yılında Çalışmalar Başlatıldı

İBB yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılında İstanbul için geniş kapsamlı bir İklim Değişikliği Planı hazırlandı. Alınan kararlar doğrultusunda yıl sonunda enerji verimliliği ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik önemli aşamaların gerçekleştirilmesi hedeflendi. Hedeflenen aşamaların kontrolleri ilgili birimler için fizibilite raporu hazırlanıp karbon emisyonlarında ne oranda azalma yaşandığı ve ekonomik kazanların ne ölçüde olduğu değerlendirilebiliyor. Çalışma için gerçekleştirilen fizibilite raporları incelendiğinde öngörülen yolculuk değerlerinin gerçekleşmesi halinde, metro projesinin ekonomik faydasının, ekonomik maliyetinden daha yüksek olacağı bilgisi elde ediliyor.

Güneş Enerjisi Santrali Çalışmaları Devam Ediyor

İBB bir taraftan karbon emisyonu konusundaki çalışmalarını devam ettirirken bir taraftan da GES (güneş enerji santrali) çalışmalarını da sürdürüyor. Halen devam eden İSKİ, İETT iş birliği ile 3 farklı alanda olan yüzer, karasal ve çatı güneş enerji santrali uygulamalarında çalışmalar ilerletiliyor. Proje tamamlandığında yıllık ortalama olarak 15 bin ton karbondioksite eş değer sera gazı emisyonu tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Gelecek ay içerisinde ilk olarak Büyükçekmece gölü üzerinde 240 kilovatlık yüzer GES’in devreye alınması planlanıyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın