Doğrudan Yatırımda İngiltere İlk Sırada!

Merkez Bankasından alınan bilgilere göre 2016 yılının Aralık ayında Türkiye’ye doğrudan sermaye yatırımında yaklaşık olarak 2 milyar dolar artış yaşandı ve son 17 ayın zirvesine çıkıldı. Veriler incelendiğinde yurt dışındaki yerleşiklerin Türkiye’ye 2016 yılında 6 milyar 724 milyon dolar yatırım yaptığı ve bu yatırımında yılın son ayında gerçekleştiği bilgisine ulaşılıyor. 2016 yılında yaşanan olumsuzluklar sonrasında yılın son aylarında ekonomisinin toparlanmaya başlaması ve kriz söylentilerinin bastırılması doğrudan sermaye yatırımında artışa neden oldu.

17 Ayın Zirvesi

Son 17 ayın en yüksek seviyesini gören aralık ayında Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye yatırım tutarı 1 milyar 991 milyon doları bularak en yüksek yatırım miktarı olarak kaydedildi. 2016 yılının aralık ayı verileri incelendiğinde doğrudan yabancı yatırım Kasım ayına göre yüzde 446 oranında artış gösterirken 2015 yılının aralık ayına göre ise yüzde 37,4 oranında artış gösterdi.

İngiltere İlk Sırada

2016 yılında Türkiye’ye doğrudan sermaye yatırımı en fazla Avrupa ülkelerinden gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllar incelendiğinde Avrupa ülkelerinden gelen doğrudan yatırım tutarı 4 milyar 265 milyon dolar civarında olurken 2015 yılında Avrupa’dan 7 milyar 980 milyon dolarlık doğrudan yatırım tutarı gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde doğrudan yatırım tutarı zirvesini ise 961 milyon dolarlık yatırım ile İngiltere tutuyor. İngiltere’den hemen sonra ise 956 milyon dolar ile Hollanda, 430 milyon dolar yatırım ile Almanya ve 409 milyon dolar doğrudan yatırım ile İspanya geliyor.

Yurtdışından gelen yatırımların içeriği incelendiğinde ise yurtdışındaki yerleşiklerin en çok doğrudan yatırımı bankalara yaptığı görülüyor. 2016 yılında bankalara 1 milyar 271 milyon dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.