TANAP 2 Milyar 150 Milyonluk Dış Finansmanı Garantiledi

0

TANAP Projesie 8,5 Milyar Dolarlık Maliyet

TANAP Projesiyle Azari doğalgazının Avrupa’ya taşınması hedefleniyor. Projenin inşası için gerekli olan sekiz buçuk milyar dolarlık kaynak gerekiyor.

Finansman sorununa çözüm arayan TANAP Projesiyle ilgili önemli bir gelime yaşandı. Bu kapsamda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası finans desteği sağlayacağını açıkladı. Türkiye’den geçerek Avrupalı ülkelere doğalgaz sağlayacak projeye, söz konu bankaların iki milyar dolardan fazla destek vereceği öğrenildi. Bu desteğin bir buçuk milyon dolarlık bölümü için onayın ilerleyen günlerde verileceği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Söz konusu bankaların kredi desteği vermesiyle TANAP Projesi inşasının hız kazanacağı kaydedildi. Şimdilik yüzde 65 kadarlık bölümü üretilen projeye Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası kasasından 800 milyon dolarlık destek sağlanacak. Bu kapsamda tarafların anlaşmayı imzaladığı da öğrenildi. Sekiz yüz milyon dolarlık finans kaynağının yarısı ise projenin ortağı konumunda olan BOTAŞ’a verilecek. Kalan diğer yarı finans ise SGC bünyesine aktarılacak.

Bu finans kaynakları yanı sıra Asya Altyapı Yatırım Bankası’da projeye destek veren kuruluşlar arasında yer alıyor. Söz konusu banka TANAP Projesine altı yüz milyon dolar finans desteği verecek. Onaylanan finans kaynağı da SGC bünyesine aktarılacak.

Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı da SGC tarafından alınacak finansman desteklerinde garantörlük yapacağını açıkladı. Garantörlük miktarının 750 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Tüm bu gelişmeler ardından TANAP projesinde dış finansmanın toplam miktarı iki milyar 150 milyon dolar seviyesine yükselmiş oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın