Rolls-Royce 133 Yıllık Tarihinde Böyle Zarar Etmedi

Rolls-Royce 133 yıllık tarihinin en yüksek zararını 2016 yılında yaptığını duyurdu.

Rolls-Royce 4,6 Milyarlık Tarihi Zararı Açıkladı

İngiltere’de 1883 yılında kurulan Rolls-Royce, 2016 yılında 4,6 milyar sterlinlik zarar etti. Rolls-Royce şirketi bu rakamı tarihi zarar olarak nitelendirdi. Şirket 2016 yılına dair bilançonu açıkladı. Açıklamada vergi öncesi dört milyar 600 yüz milyon sterlin zarar ettiğini açıkladı.

Şirket söz konusu zararın oluşmasında, İngiliz sterlininde meydana gelen değer kaybının etkili olduğunu belirtti. Bu kapsamda anlaşmalardan 4 milyar 400 milyon zarar edildiği ifade edildi. Rolls-Royce şirketi 133 yıllık geçmişinde bu kadar büyük bir zarar yaşamamıştı. 2016 yılı zararda tarihi yıl olarak adlandırıldı. Şirketin kurucusu Henry Royce şirketi 1884’de İngiltere merkezli olarak açmıştı.

Rolls-Royce şirketinin adı geçen yıllarda rüşvet skandalına karışmıştı. Skandalın konusu ise altı ülkeden alınan siparişlerde aracı şirketlere rüşvet vermek olarak bildirilmişti. Bu kapsamda rüşvet hakkında Amerika ve İngiltere’de soruşturmalar yapılmıştı. Yapılan incelemeler ve araştırmalar neticesinde Rolls-Royce 671 milyon sterlin ödeme yapmayı kabul ederek, dosyanın kapanmasını sağlamıştı.

Rolls-Royce zararla geride bıraktığı 2016 yılı ardından karını yükseltmek için yeni girişimler yapmaya hazırlanıyor. Şirketin üst yöneticileri tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket tarafından yürütülmekte olan faaliyetlerde gider kalemlerinde kısıtlamaya gidecek. Bunun yanı sıra, çalışmaların yüksek kapasitede devam edebilmesi adına yeniliklerde söz konusu olacak. Yeniliklerde yeni tüketim alışkanlıkları göz önüne alınacak. Düzenlemeler bu doğrultuda hayata geçirilerek, kar oranının arttırılması sağlanacak.

İlgili:  TC Kimlik No Sorgulama

Rolls-Royce şirketi sadece otomobil alanında faaliyet gösteriyor olarak bilinse de, Rolls-Royce Motor Cars merkezden ayrı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Rolls-Royce’un şirket olarak çalıştığı sektörler ise enerji üretimi, savunma sanayi ve sivil havacılık alanlarında yoğunluk kazanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.