İşsiz Sayısı Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 Kasım ayına dair işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı Kasım ayında yüzde 12,3 seviyesinde oldu.

İşsizlik Oranı Yüzde 12 Seviyesini Aştı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan 2016 Kasım dönemini kapsayan işsizlik verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜİK yaptığı açıklamada 15 ile 64 yaş aralığındaki işsizlik oranının yüzde 12,3 olduğunu kaydetti. Buna göre bir önceki yıla göre 590 bin kişi daha işsizler arasına eklendi. Toplam işsiz sayısıysa üç milyon 715 bin kişiye ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarım dışındaki sektörlerde işsizliğin yüzde 14,3 olduğunu bildirdi. Genç nüfusun işsizlik araştırmasında Kasım ayındaki oran yüzde 23 seviyelerine çıktı.

2016 Kasım ayında bir önceki senenin aynı dönemindeki istihdam rakamlarında büyük bir farklılık olmadı. Buna göre istihdam yüzde 45 seviyelerinde kendini gösterdi.

Kasım ayı döneminde tarım sektöründeki istihdam sayısı düşüş kaydetti. Bu sektör dışındaki alanlarda ise istihdam edilen kişi sayısı yükseldi. Tarımda çalışanların sayısının yüz bin kişi azaldığı belirtildi. Diğer sektörleri kapsayan istihdamlarda ise en çok sanayi, inşaat ve hizmet sektörü yeni iş olanakları yarattı.

Türkiye İstatistik Kurumu işgücüne katılımda artış olduğunu bildirdi. Toplam oran ise yüzde 52,1 seviyesinde hayata geçti.

İlgili:  Türk Telekom Telefon Sorgulama

Kurum tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde kayıt dışı istihdam oranı 0,7’lik artışa sahne oldu. 2015 ile 2016 yılları kıyaslanarak elde edilen bilgilere göre kayıt dışı istihdam yüzde 33,3 seviyesine çıktı.

Mevsimsel etkenlerden temizlenmiş istihdam verilerinde Türkiye’deki işsizlerin 55 bin kişilik artışla karşı karşıya olduğu belirtildi. Söz konusu verilere göre üç milyon 665 kişi bu kalemde yer buldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.