Katar Türkiye İçin Hazır

Türkiye’nin gaz sıkıntısına çare olmaya gönüllü olduklarını belirten Katar Enerji ve Endüstri Bakanı Muhammed Al Sada, önceden beri gönderdikleri sıvılaştırılmış gaz olan LNG’yi göndermeye her daim hazır olduklarını açıkladı.

MİKTAR KONUSUNDA KISITLAMA YOK!

Muhammed Al Sada “Miktarlar konusunda kısıtlama olmayan hali hazırda mevcut anlaşmamız var. Bu anlaşma geçerliliğini koruduğu sürece biz LNG için her daim hazırız. Yani miktar konusu Türkiye’nin talebi doğrultusunda herhangi bir kısıtlamaya uğramadan hazırlanacaktır” diyerek Türkiye’ye açık çek sundu. Geçmişten günümüze bu iki ülke arası enerji ilişkileri bu şekilde geliştiğini ve bundan sonrası içinde aynı devam edeceğini belirtti. Bakan Muhammed Al Sada, sadece enerji değil tüm ilişkilerde de aynı kararlılıkta ilerleyen bir samimiyetlerinin olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’Yİ TEBRİK EDİYORUM

Katar Enerji ve Endüstri Bakanı Muhammed Al Sada konuşmalarına şu cümleler ile devam etti: “ Türkiye’nin son yıllarda izlediği ekonomik politikayı takip etmekteyiz. Enerji kaynakları için gerekli depolama ve alım kapasitesini arttırdığını görüyoruz. Bu durum Türkiye için oldukça önemli bir hamle, bu anlamda Türkiye’yi tebrik ediyorum.

LNG ALIMLARININ YÜZDE 68.5 ‘İ KATAR’DAN

Türkiye LNG ihtiyacını 7 farklı ülkeden ithal ederek karşılamakta ve ithal edilen bu LNG’nin büyük çoğunluğu Katar ‘dan sağlanıyor. Katar ‘ dan alınan LNG nin toplam alınan LNG ye oranı ise kayıtlara yüzde 68.5 olarak yansıyor.

2 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla Botaş ile Katar Milli Petrol Şirketi arasında uzun vadeli LNG ithalatı için ön mutabakata varılıp imzalar atılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.