Anasayfa Ekonomi Katar Türkiye İçin Hazır

Katar Türkiye İçin Hazır

Türkiye’nin gaz sıkıntısına çare olmaya gönüllü olduklarını belirten Katar Enerji ve Endüstri Bakanı Muhammed Al Sada, önceden beri gönderdikleri sıvılaştırılmış gaz olan LNG’yi göndermeye her daim hazır olduklarını açıkladı.

MİKTAR KONUSUNDA KISITLAMA YOK!

Muhammed Al Sada “Miktarlar konusunda kısıtlama olmayan hali hazırda mevcut anlaşmamız var. Bu anlaşma geçerliliğini koruduğu sürece biz LNG için her daim hazırız. Yani miktar konusu Türkiye’nin talebi doğrultusunda herhangi bir kısıtlamaya uğramadan hazırlanacaktır” diyerek Türkiye’ye açık çek sundu. Geçmişten günümüze bu iki ülke arası enerji ilişkileri bu şekilde geliştiğini ve bundan sonrası içinde aynı devam edeceğini belirtti. Bakan Muhammed Al Sada, sadece enerji değil tüm ilişkilerde de aynı kararlılıkta ilerleyen bir samimiyetlerinin olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’Yİ TEBRİK EDİYORUM

Katar Enerji ve Endüstri Bakanı Muhammed Al Sada konuşmalarına şu cümleler ile devam etti: “ Türkiye’nin son yıllarda izlediği ekonomik politikayı takip etmekteyiz. Enerji kaynakları için gerekli depolama ve alım kapasitesini arttırdığını görüyoruz. Bu durum Türkiye için oldukça önemli bir hamle, bu anlamda Türkiye’yi tebrik ediyorum.

LNG ALIMLARININ YÜZDE 68.5 ‘İ KATAR’DAN

Türkiye LNG ihtiyacını 7 farklı ülkeden ithal ederek karşılamakta ve ithal edilen bu LNG’nin büyük çoğunluğu Katar ‘dan sağlanıyor. Katar ‘ dan alınan LNG nin toplam alınan LNG ye oranı ise kayıtlara yüzde 68.5 olarak yansıyor.

2 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla Botaş ile Katar Milli Petrol Şirketi arasında uzun vadeli LNG ithalatı için ön mutabakata varılıp imzalar atılmıştı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

13 − three =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,786BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,030TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler