İSTİHDAM PAKETİ ATILMIŞ EN BÜYÜK ADIM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda 2017 yılı sonuna kadar işsizlik oranında ciddi bir düşüş sağlanacağını hedeflediklerini belirtti. Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seferberliğinde başlatılan ‘İstihdam Paketi’ nin bu hedef için kendilerini bir adım daha yaklaştırdığının altını çizdi.

AKSİLİK OLMAZSA HEDEF ‘TEK’ HANE!

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Kasım ayında yüzde 12.1 olan işsizlik oranının istihdam desteklerinin etkisi ile yıl sonuna kadar yüzde 9.5 – 10.5 oranına gerilemesini beklediklerini belirtti. Konuşmasında en çarpıcı ifadesi ‘Bir aksilik olmazsa işsizlik yılı tek hanede tamamlayacak’ cümlesi oldu.

Müezzinoğlu , istihdam paketi kapsamında 1 buçuk milyon kişinin iş sahibi olacağını belirterek iş başı eğitimi ile 500 bin kişinin daha istihdamının sağlanacağını söyledi.

PAKET MALİYETİNİN 11 MİLYAR LİRASI İŞSİZLİK FONUNDAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdamın yavaşlamasından kaynaklı oluşturduğu seferberlik çağrısı üzerine birçok şirket ve işyeri bu çağrıya olumlu yanıt vererek istihdam sağlayacaklarını açıkladı. Hükümet işyerlerine  teşvik amaçlı olarak her bir asgari ücretli  çalıştırdığı işçinin maliyetini  773 TL azaltarak destek vermekte. Paketin  hükümete maliyetinin  12.3 milyar TL olacağı düşünülürken bu maliyetin 11 milyarlık kısmı işsizlik fonundan sağlanacak.

Yapılan bu açıklamalar sonucunda uzmanların değerlendirmesine göre,  paketin ön gördüğü istihdamın, ilk aşamasının Nisan ayında yapılacak olan referandumdan önce tamamlanması yönünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.