Ekonomi Kaçak Elektrik Kullananlar Yandı!

Kaçak Elektrik Kullananlar Yandı!

Son Güncelleme:

Ülkemizde kaçak elektriğin önlenmesi konusunda yeni bir adım atılıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kaçak elektrik kullanımının kesilmesi için sayaçların ev ve iş yerlerinin dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

KAÇAK KULLANIM TESPİTİNDE UZAKTAN KESİNTİ YAPILACAK!

Ülkemiz sınırlarında Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşanan kaçak elektrik kullanımına caydırıcı bir çözüm geldi. Artık sayaçlar ev veya işyerlerinin içerisinden sökülüp bağlı bulundukları direk üzeri panolara yerleştirilecek. Herhangi bir ihmal söz konusu olduğunda ya da kaçak kullanım tespit edildiğinde elektrikler artık uzaktan kesilecek.

DİCLE EDAŞ’IN ELEKTRİK TÜKETİMİ 5.5 ARTTI

Kaçak elektriğin yoğunluk gösterdiği iller başında Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Mardin, Batman ve Şanlıurfa gelmekte. Bu 6 ilin bağlı bulunduğu Dicle Elektrik A.Ş (Dicle EDAŞ) geçtiğimiz yılda yüzde 5.5 oranında elektrik tüketimini arttırdı. İsmi geçen bu 6 ilimizde toplam elektrik kullanımı 21.5 milyar kWh olarak kayıtlara geçti. Ancak Dicle EDAŞ’ın tahsil ettiği mebla bu kullanımın yalnızca yüzde 22’si.

Tüketilen elektrik miktarının yalnızca yüzde 22 lik kısmını tahsil edebilen Dicle EDAŞ, kullanılan 21.5 milyar kWh’lik elektriğin yalnızca 5.5 milyarlık kısmını faturalandırabildi. Bu tüketim ile beraber geçen yıla oranla Dicle EDAŞ tüketimini yüzde 5.5 oranında arttırdı.

ARIZALARIN YÜZDE 90’I KAÇAK KULLANIMDAN

Dicle EDAŞ ülkemizde oldukça güçlü altyapıya sahip olmasına karşın bağlı olduğu bölgede elektrik kesintilerini sık yaşamakta. Dicle EDAŞ çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre, bölgedeki kaçak kullanımın trafolar üzerinde aşırı yüklemeye sebep olduğu ve trafoların patlamasına sebebiyet verdiği yönünde. Bu durum sonucunda elektrik dağıtım hatlarının yandığını belirten yetkililer bölgede yaşanan arızalarında yüzde 90’ının sebebini bu duruma bağlamakta.

EN FAZLA KAÇAK KULLANIM MARDİN’DE

Bir yıllık süre içinde kaçak kullanımın en yüksek olduğu iller sıralamasında birinci sıra da Mardin gelmekte. Mardin ili için 86.1 oranında kaçak kullanım tespiti yapılmıştır. Yüzde 80.4 lük kaçak kullanımla Mardin’i Şırnak, yüzde 75.3 ile Şanlıurfa, yüzde 67.6 ile Batman ve yüzde 40.6 ile Siirt takip etmekte. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,422BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,626TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,536TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler