Ücretli Karayollarında Yeni Dönem Başlıyor

Ücretli olan karayollarında artık ödeme yapmadan geçen yabancı plakalı araçların ülkeden ödeme yapmadan çıkmasına izin verilmeyecek. 

Trafik Kanunu hakkında yapılan yeni düzenlemeler sonrasında yabancı plakalı araçların daha önceki dönemlerde karayollarından ve köprülerden ücretsiz bir şekilde geçtikleri belirlenmişti. Bunun ardından idari para cezaları ile cezalandırılmadıkları için bu durumun zaman içerisinde su istimal edilmeye başlandığı öğrenildi. Resmi Gazete yayınlanan yeni düzenlemeler sonrasında artık yabancı plakalı araçlarında para ödemeleri için bir imkan hazırlandı ve bunun ardından ülkeden ödeme yapmadan çıkmamalarına karar verildi. 

Ücretli olan köprü ve otoyollardan geçiş yapmaları halinde sınır kapılarına geldikleri zaman plaka tanıma sisteminden ücretli olan bölgelerden geçmiş olmaları halinde çıkarılacak olan ücret tarifesi belirlenecek. Sınır kapısından dışarı çıkmadan önce eksiksiz bir şekilde bu ücretlerin ödenmesi gerekecek. Ödemeleri nakit olarak ya da kredi kartı ile yapmaları sağlanacak. Ödemeleri yapmadan sınır kapısından geçmelerine kesinlikle izin verilmeyecek. Daha önceki dönemlerde yabancı plakalı araçların tüm bu ücretli yol düzeninde ücretsiz bir şekilde yararlanmaları sağlanıyordu. Ortaya çıkabilecek olan adaletsizliğin bu şekilde ortadan kaldırılması planlanıyor. 

Araç tanıma sistemi ile plakaya yazılan cezalar sistemde çıkacağı için bu ücretlerin 15 gün içerisinde eksiksiz bir şekilde ödeme yapmaları gerekiyor. Bunun ardından 15 günü geçmesi halinde üzerine eklenebilecek idari para cezalarının da ödenmesi gerekecek. Bu durumda sürücülerin dikkatli olmaları ve ödemeleri eksiksiz bir şekilde yapmaları bekleniyor. Sistemlerden geçiş sırasında plakası okunaklı olmayan sürücülerin bu konudan ayrı sorumlu tutulmalarına da karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.