Ülkeye Sıcak Para Gelecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yapılan son açıklamalara göre ülkeye sıcak para geleceği belirtildi. 

Ekonomik çatlakların onarılması için hükümet ve devlet tarafından yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında ülkeye sıcak para gelmesi için yeni bir çalışma başlatıldığı ifade edildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yapılan açıklamalarda yine bilim, sanayi ve teknoloji alanında başlatılan çalışmalar ele alınırken bu konuda elde edilecek başarılı sonuçların ardından bir ayda ülkeye gelecek olan sıcak para miktarı açıklandı. Bir ay içerisinde projelerle birlikte ülkeye 10 milyar lira sıcak paranın gelmesi beklenirken bu durumun ekonomide meydana gelen çatlakların doldurulması için oldukça etkili olduğu belirtildi. 

TÜBİTAK reformunun gerçekleştirilmesinin yeni projelerin başarısı için oldukça önemli olduğu ifade edildi. Bu reformun gerçekleştirilmesinin Türkiye’nin yenilenmesi ve dönüşümü için oldukça önemli olduğu belirtildi. Harcamaların arttığı, araştırmacı personel sayısının hızla yükseldiği belirlendi. Bu durumda sistem hatalarının düzeltilmesi için yapılan çalışmalar nihayet sona erdi ve istenildiği şekilde çalışır duruma getirildi. Sanayi alanında üretilen ürünlerin kalitesinin tartışılmayacağı dünya ülkeleri tarafından da özellikle belirtilirken bunun ardından ürün satışlarına konulan kar oranı tartışmalara neden oldu. 10 liraya alınan ve mal edilen ürünün 11 liraya değil de 20 liraya satılması gerektiği açıklandı. 

Bütçe yapıldığı sırada hükümet tarafından araştırma payı ayrılacak ve bu payın AR-GE fonuna aktarılmasına imkan tanınacak. İşletme borçlarının ise belgelendirilmesine karar verilecek. Bu anlamda bankalar artık ana paranın 3 yıl içerisinde ödenmesinin mümkün olduğu işletmelere yönelerek işini garantiye alacak. Alınan bu tür önlemler sonrasında sıcak paranın ülkeye girmesi planlanıyor. Bu durumda ekonomiye katkı sağlayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.