Şirketlerin kredi notlarında artık dünyaya katmış oldukları değer ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleri de aktif rol oynayacak. 

Kurumsal sosyal sorumluluk son zamanlarda en çok karşımıza çıkan terimler arasında yer almaya başladı. Adından anlaşıldığı gibi şirketlerin kurumsal olarak vatandaşlar üzerindeki etkileri, sosyal ve kültürel çalışmaları, ilişkilerin düzeyleri,toplumsal konularda sorumluluk sahibi ve etik olarak olaylara yaklaşıp yaklaşmamaları ve toplumsal konularda ilgili olup olmadıkları konusunu kapsıyor. Artık şirketlerin kredi notu hesaplanırken kurumsal sosyal sorumluluk projeleri de gündeme gelmeye başladı. 

Şirketlerin kredi notu hesaplanırken eskiden olduğu gibi sadece mali durumları göz önünde bulundurulmuyor aynı zamanda şirketlerin dünyaya, paydaşlarına ve vatandaşlara katmış olduğu değerlerin göz önünde bulundurulmasına karar verildi. Artık kredi notları tüm detaylarla birlikte inceleme altına alınacak. Uluslararası değerlendirme şirketleri tarafından yapılacak olan değerlendirmelerin ardından kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin ne kadar süredir uygulandığı ve uygulama sonrasında ne gibi değerler kattığının incelenmesi planlanıyor. 

Sosyal sorumluluk projeleri ile markaların ve şirketlerin itibarlarının ve değerlerinin de yükseltilmesi bekleniyor. Şirketler tarafından uygulanan sosyal sorumluluk projeleri uluslararası alanda şirketlerin bir kimlik kazanmalarını ve bir anlamda bir süt lige transfer olmalarını sağlıyor. Çalışanlarının bağımlılığını ve sadakatini kazanmak açısından da etkili bir çalışma olduğu düşünüldüğü için şirketlerin bu sayede her iki anlamda da kazanması bekleniyor. Yeni dünya düzeni içerisinde artık danışmanlık şirketleri ödenen maaş miktarlarına değil şirketin sosyalliğine ve almış olduğu sorumluluklara bakıldığından dolayı kredi imkanlarının bu tür şirketler için biraz daha geliştirilmesi planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.