Ekonomi Teknoloji Devinin Veliahttı Tutuklandı

Teknoloji Devinin Veliahttı Tutuklandı

Son Güncelleme:

Samsung’da Sular Durulmadı

Güney Kore merkezli Samsung son zamanlarda yolsuzluk ve rüşvet skandallarla çok konuşulur oldu. Rüşvet skandalı sonrasında ise Devlet Başkanı Park Geun-hye görevinden uzaklaştırılmıştı. Şimdiyse Samsung’un Başkan Yardımcısının tutuklanma haberi Güney Kore ve dünya gündemine oturdu.

ÖNCE DEVLET BAŞKANI, ŞİMDİ BAŞKAN YARDIMCISI

Hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması devam eden veliaht Lee Jae-yong’un tutuklandığı açıklandı. Bölge mahkemesi Samsung veliahttı Lee Jae-yong’u vakıflara rüşvet vermekle suçladı.  Ulaşılan bilgiler değerlendirilerek Lee Jae-yong’un tutuklanmasına karar verildi. Samsung başkan yardımcısının ise suçlamaları ret ettiği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre bölge mahkemesi savcıları yirmi gün içerisinde iddianameyi hazırlayarak mahkemeye sunacak denildi.

22 SAAT SORGULANDI

Geçtiğimiz ay, devam eden soruşturma kapsamında Lee Jae-yong tutuklanmaktan kurtulmuştu. İfadesine başvurulan ve yaklaşık 24 saat ifade veren Lee’yi sorgulayan savcı, mahkemeden tutuklama istemişti.

VAKIFLARA PARA AKTARDIĞI İDDİA EDİLDİ

Lee Jae-yong’un şirket devrinin kendine bir an önce yapılması için vakıflara yardım ettiği öne sürüldü. Bunların yanı sıra Lee Jae-yong meclis soruşturması kapsamında da tanıklık yapmıştı. Tanıklığında Güney Kore Devlet Başkanı Choi Soon-sil’in hesabına aktarılan para için, teknoloji devi şirkete baskı uyguladığını ileri sürmüştü. Vakıflara yapılan yardımları da kabul eden Lee, bu yardımlarla siyasi bir nüfus elde etmediğini de iddia etmişti.

Samsung veliahttı Lee Jae-yong’un adı sadece bu konularla gündeme gelmedi. Tüm bunların yanında kızının hesaplarına para aktardığı iddiası da soruşturmaya konu oldu. Bu kapsamda şirketin Seul şubeleri ani baskınla incelenmişti. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler