Yabancı Plakaya Ceza Geliyor

Yabancı Plakaya Ceza Geliyor

Uzun süredir suiistimale uğrayan yabancı plakaların ücretli otoyol kullanmasında son noktaya gelindi.Yurtdışından gelen kişilerin ücretli otoyolları kullanması durumunda ücret ödememesi konusunda ülke ekonomisinin zarara uğradığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme bakanı Ahmet Arslan, Resmî Gazete ile yürürlüğe giren yasa ile birlikte bundan sonraki sürecin farklı olacağını belirtti. Yabancı plakalı araçların ücretli otoyolları kullanması ya da ceza kesilmesi durumunda daha önce herhangi bir ücret ödemediklerini belirten Arslan, bundan sonraki süreçte borcu çıkan araçların ülke dışına çıkmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Ülke Dışına Çıkamayacaklar

Araçlar için uygulanacak geçiş ücretleri konusunda uzun süredir çalışmaların devam ettiğini belirten Arslan, Resmî Gazete ile yürürlüğe giren yasa sonrasında yabancı plakalı araçların sürücüsünün Türk vatandaşı olup olmamasının önemli olmadığını her hâlükârda belirlenen tarifeye göre ücret ödemek zorunda olduğunu, ceza ve ücretlerini ödemeyen araçların ülke dışına çıkmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Sorumluluk Araç Sahibinde

Araçların geçişlerde okumasının yapılabilmesi için geçiş ücreti toplama sistemlerinden herhangi birine üye olunmasından, yeterli bakiye bulundurulmasından, etiketin sağlam ve çalışır olmasından araç sahibinin sorumlu tutulacağını belirten Arslan, bunu suistimale uğratmanın ekonomiye büyük zararı olduğunu söyledi.

Ceza 10 Katına Çıkacak

Kaçak geçiş yapan araçların takipte olacağını ve Karayolları genel müdürlüğü tarafından, giriş çıkış yapılan mesafeler göz önünde bulundurulup bunun 10 katı ceza kesileceğini belirten Arslan, ödemesiz geçiş yapan araçların 15 günlük zaman dilimi içerisinde gerekli ücreti ödediği taktirde para cezasına maruz kalmayacağını sözlerine ekledi.

Yurtdışından gelen vatandaşların sınır çıkışlarında mağdur olmaması için bu kurala dikkat etmesi gerektiğini belirten Arslan, borç görünen plakaların ülkeden çıkışına kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizdi.yabancı plaka ceza ücretli geçiş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?