Ana Sayfa Ekonomi Konut Alımında Yabancıya Teşvik Yerli Alıcıyı Kaçırıyor

Konut Alımında Yabancıya Teşvik Yerli Alıcıyı Kaçırıyor

-

Yabancıların emlak piyasasında Türkiye üzerinde yatırım yapmalarını sağlayan sistem sayesinde çeşitli kolaylıklar gündeme gelirken bunun üzerine yerli alıcıların yurt dışına kaçmaya başladıkları belirlendi. 

Konut piyasasını hareketlendirmek ve yabancıların Türkiye’ye gelmesini sağlamak için çeşitli teşvik çalışmaları yapılmaya başlandı. Bu çalışmalarla birlikte 1 milyon dolar ve üzerinde konut almak isteyen yabancılara özel olarak çeşitli desteklerin sağlanacağı açıklandı. Bu desteklerin başında genel olarak KDV muafiyeti ile vatandaşlık verilmesi geliyor. Özellikle vatandaşlık düzenlemesi ile şimdiden yabancıların gözü Türkiye’de yapabilecekleri yatırımlara çevrilmiş gibi görünüyor. Ancak tüm bunların ardından hesaplanmayan bir durumun ortaya çıktığı öğrenildi. Yerli alıcıların  kendilerine uyarlanmamış olan teşviklerden dolayı rahatsız oldukları belirlendi. 

Yabancılara satış konusunda önemli kararlar alınırken ve bu yönde çeşitli adımlar atılırken bunun ardından yerli alıcıların imkanlarını yurt dışında değerlendirmek için adeta ülkeden kaçtıkları da belirlenenler arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul gibi metropol ve merkezi şehirlerde yapımının gerçekleştirildiği lüks konutların satışlarında beklenilen ilginin yakalanamadığı öğrenildi. Bu durumda yabancı kişilere konut satışının gerçekleştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken içerdeki vatandaşların kaçırılarak dış ülkelere itildiği iddia edildi. Bu anlamda hala konut satışlarında devam eden durgunluğun emlak piyasasını olumsuz etkilediği öğrenildi. 

Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonrasında emlak uzmanları tarafından yapılan son açıklamalarda Araplara daha fazla ev satabilmek için yapılan tüm desteklerin yabancılara doğru yönlendirilmesinin ardından İstanbul’da bulunan yerli vatandaşın Londra gibi metropol bölgelere kaçırıldığına dikkat çektiler. Yetkililer tarafından bu konuda yapılan açıklamalara göre devletin özellikle bu konuya odaklanması gerektiği iddia edildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler