Ana Sayfa Gündem Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

-

Evde bakım parası her engelli yakınına verilmediği için bu konuda hangi şartların sağlandığının bilinmesi gerekiyor. Engelli bakım aylığı hangi şartlarda hak edilir ve kimlere verilir?

Hasta ve engelli yakını bulunan kişilere devlet tarafından aylık olarak maddi destek veriliyor. Bakıma muhtaç olan yakını bulunan kişilerin yapacakları başvurular sonrasında devlet tarafından aylık olarak bir maaş bağlanıyor. Aylık 500 lirayı bulan bu engelli bakım aylıklarının kim tarafından alınabileceği de merak konusu haline gelmeye başladı. Bunun ardından engelli bakım aylıklarının 3 şartının bulunduğu açıklandı. Öncelikli olarak bakım aylığı almak isteyen kişilerin gelir durumlarının bu paraya ihtiyaçlarının olduğu seviyede bulunması gerekiyor. Bakılan kişinin gerçekten bakıma muhtaç olduğu yönünde kriterleri sağlaması gerekiyor. Ağır engelli olduğuna yönelik hastaneden alınan sağlık raporlarının bulunması gerekiyor. 

Evde bakım aylığının verilmesi için eve giren toplam gelir evde bulunan kişi sayısına bölünerek net bir şekilde hesaplanır. Bu durum karşısında kişi başına düşen toplam gelirin aylık olarak 847 lirayı kesinlikle geçmemesi gerekiyor. Muhtaçlık şartının sağlanması için söz konusu olan kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçlarının tek başına karşılanamadığının belirlenmesi gerekiyor. 

Sağlık kuruluşlarından ve tam teşekküllü olan hastanelerden alınacak ağır engelli ya da yüzde 50 engelli raporu ile birlikte engelli kriterlerinin de tamamlanması bekleniyor. Bu şartların oluşmuş olduğu kişilere aylık bakım maaşı devlet tarafından bağlanıyor. Bu konuda gerekli başvuruların illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da ilçe müdürlüklerine yapılması bekleniyor. Uygun şartların olduğu tespit edilirse aylık bağlanmasına karar veriliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,600BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler