Ana Sayfa Ekonomi Otokar IDEX 2017 Fuarından Eli Dolu Döndü

Otokar IDEX 2017 Fuarından Eli Dolu Döndü

-

Otokar 700 Zırhlı Araç İçin Anlaştı

Ortadoğu’nun en prestijli savunma sektörü fuarı olan IDEX 2017 Fuarı Abu Dabi’de düzenlendi. İki senede bir defa düzenlenen fuara Türk firmaları da katıldı. 12 Türk firmasının katıldığı öğrenilen fuara 57 farklı ülke katılım gösterdi. Fuara katılan firma sayısı ise 235 olarak kaydedildi.

Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin savunma sanayisinde lider firmasıyla ortak yatırım yapacaklarını fuar kapsamında ilan etti. Al Jasoor isimli firmanın ortağının Tawazun olduğu açıklandı. Kurulacak Al Jasoor adlı şirketin yüzde 49’lük bölümü Otokar’ın, kalan bölümü ise Tawazun’un olacak.

Yapılan açıklamaya göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin savunması için 700 tane zırhlı araç üretileceği bildirildi. 700 zırhlı araç Birleşik Arap Emirliklerine 661 milyon dolara mal olacak.

Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç fuar kapsamında yaptığı açıklamada anlaşmaya varılan ortaklıkla yurtdışında üretim yapacaklarını ifade etti. Ortak şirket ile birlikte üretilecek olan savunma sanayisi çıktılarının sadece körfez ülkelerine satılmayacağını kaydeden Ali Koç, dünyaya açılacaklarının sinyalini verdi.

Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği noktayı da kanıtlayan anlaşma, Türk ekonomisine de büyük katkılar sağlayacak.

İlk etapta 700 adet zırhlı araç üreteceklerini belirten Ali Koç, ilerleyen dönemde bu sayının artacağını bildirdi. Üretilecek zırhlı aracın ismi ise Rabdan olarak duyuruldu. İçerisinde on bir kişiyi taşıyacak şekilde tasarlanan zırhlı araç toplam 30 tonluk ağırlıkta olacak.

Ali Koç bunun yanında mili tank Altay hakkında da bilgiler aktardı. 2 senedir test aşamasında olan milli tank Altay için son testlerin yapıldığını bildiren Koç, seri üretime önümüzdeki yıl başlanacağını açıkladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,600BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler