Ana Sayfa Ekonomi 1 Kuruşlar Zengin Ediyor

1 Kuruşlar Zengin Ediyor

-

Mağaza ve marketlerde vatandaşların almaya gerek duymadığı yetkililerinde kasada olmadığı için veremediği 1 kuruşlar yıl sonu toplam tutarlara bakıldığında büyük kazançlar elde edilmesini sağlıyor. İşletmeler tarafından kayda da geçirilmeyen 1 kuruşlar milyonlarca liralık vergisiz kazanç elde edilmesine neden olan 1 kuruşlar Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in gündeminde yer aldı.

Yukarı Yönlü Yuvarlama

Konu hakkında açıklama yapan Palandöken, işletmelerin verilmeyen 1 kuruşlar için aslında yukarı yönlü yuvarlama yaptığının altını çizdi. Alışveriş esnasında pek çok işletmede para üstü olarak 1 kuruşların verilmediğini belirten Palandöken, geçtiğimiz ay itibari ile piyasaya sürülmüş 208 milyon 694 bin 550 adet 1 kuruş olduğu bilgisinin bulunduğunu, bununla birlikte piyasada 1 milyar 447 milyon 864 bin 750 adet de 5 kuruşluk bulunduğunu belirtti.

Vergisiz Kazanç

Verilmeyen bu 1 kuruşların yılda milyonlarca lira vergisiz kazanca sebep olduğunu belirten Palandöken, vatandaşın bu konuda bilinçli olması gerektiğini aksi taktirde bunun önüne geçilemeyeceğini belirtti. İşletmelerin vermediği 1 kuruşların vatandaş için ilk etapta önemsiz gibi görünse de yıl sonu işletme kasalarında bu rakamların çok büyük olduğunu ve verilmiş gibi gösterildiği için vergisiz kazanca girdiğinin altını çizen Palandöken, vatandaşların para üstü olarak 1 kuruşları istemede ısrarcı olması ile işletmelerin kasalarında kuruş bulundurmak zorunda olacağını, para üstü vermeyen işletmelerin satış politikalarının adil olmadığını, piyasadaki kuruşların kullanıma girmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda en büyük işin vatandaşa düştüğünü belirten Palandöken, ısrarcı olunarak bu vergisiz kazancın önüne geçilebileceğini belirtti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler