Ekonomi Tüketici Güven Endeksinde Şok Düşüş

Tüketici Güven Endeksinde Şok Düşüş

Son Güncelleme:

YÜZDE 1.8 ORANINDA GERİLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun ortak çalışması ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonucu belli oldu. Hesaplanan güven endeksine göre Şubat ayı ile bir önceki ay arasında 1.8 oranında bir gerileme söz konusu.2017 ocak ayında 66.9 olarak ölçülen bu değer şubat ayında 65.7 olarak ölçüldü.

BEKLENTİLER AZALDI

Yapılan anketlere göre, vatandaşların bekletilerinde de bir azalma olduğunu gösterdi. Hanenin maddi durumu beklentisinde 2.2’lik azalma, genel ekonomik durum beklentisi ise 0.7’lik bir oranda azalma kaydetti. Bu azalışlar bu yıl içerisinde ekonomik durumun iyiye gideceğinin aksini düşünen tüketicilerin varlığının göstergesi olarak belirleniyor.

İŞSİZLİK VE TASARRUF ETME İHTİMALLERİ DE DÜŞTÜ!

Tüketicilerin beklentilerinin azaldığı noktalar bunlarla da kalmıyor. Ankette göze çarpan bir diğer beklenti düşüşü işsizlikle ilgili. İşsiz sayısında beklendi endeksi yine bir önceki aya göre yüzde 1.4 geriledi. Bu gerileme ile oran 67.9  olarak ölçüldü. Ölçüm göre, tüketicilerin yıl içerisinde işsiz sayısında beklentilerinin azaldığını görmekteyiz.

Tasarruf etme ihtimali belirlenen anket sonucunda yüzde 5.9 oranında düştü. Şubat ayında 21 oranında değer bulan tasarruf etme ihtimali ocak ayında 22.4 olarak kayıtlara geçmişti. Bu oranlamalara göre tüketiciler yıl içerisinde tasarruf etme ihtimali bekletisinin aksini düşünmekteler.

GENEL DÜŞÜŞ NE ZAMAN SON BULACAK?

Hemen hemen kritik tüm alanlarda tüketicilerin azalan beklentilerini göz önüne seren tüketici eğilim anketinin bir sonraki sonucu merakla bekleniyor. Akıllar da ki soru bu genel düşüşün ne zaman toparlanacağı?

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,268BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler