Tüketici Güven Endeksinde Şok Düşüş

YÜZDE 1.8 ORANINDA GERİLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun ortak çalışması ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonucu belli oldu. Hesaplanan güven endeksine göre Şubat ayı ile bir önceki ay arasında 1.8 oranında bir gerileme söz konusu.2017 ocak ayında 66.9 olarak ölçülen bu değer şubat ayında 65.7 olarak ölçüldü.

BEKLENTİLER AZALDI

Yapılan anketlere göre, vatandaşların bekletilerinde de bir azalma olduğunu gösterdi. Hanenin maddi durumu beklentisinde 2.2’lik azalma, genel ekonomik durum beklentisi ise 0.7’lik bir oranda azalma kaydetti. Bu azalışlar bu yıl içerisinde ekonomik durumun iyiye gideceğinin aksini düşünen tüketicilerin varlığının göstergesi olarak belirleniyor.

İŞSİZLİK VE TASARRUF ETME İHTİMALLERİ DE DÜŞTÜ!

Tüketicilerin beklentilerinin azaldığı noktalar bunlarla da kalmıyor. Ankette göze çarpan bir diğer beklenti düşüşü işsizlikle ilgili. İşsiz sayısında beklendi endeksi yine bir önceki aya göre yüzde 1.4 geriledi. Bu gerileme ile oran 67.9  olarak ölçüldü. Ölçüm göre, tüketicilerin yıl içerisinde işsiz sayısında beklentilerinin azaldığını görmekteyiz.

Tasarruf etme ihtimali belirlenen anket sonucunda yüzde 5.9 oranında düştü. Şubat ayında 21 oranında değer bulan tasarruf etme ihtimali ocak ayında 22.4 olarak kayıtlara geçmişti. Bu oranlamalara göre tüketiciler yıl içerisinde tasarruf etme ihtimali bekletisinin aksini düşünmekteler.

GENEL DÜŞÜŞ NE ZAMAN SON BULACAK?

Hemen hemen kritik tüm alanlarda tüketicilerin azalan beklentilerini göz önüne seren tüketici eğilim anketinin bir sonraki sonucu merakla bekleniyor. Akıllar da ki soru bu genel düşüşün ne zaman toparlanacağı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.