Ana Sayfa Ekonomi BDDK Verilerine Göre Şampiyon Kilis Oldu

BDDK Verilerine Göre Şampiyon Kilis Oldu

-

ŞAMPİYON KİLİS

Geçtiğimiz yıl kişi başına düşen tasarruf mevduatını en çok arttıran il Kilis oldu. Artışı yüzde 47.3’lük bir oranla karşımıza çıkmakta. Kilis’te kişi başına düşen tasarruf mevduatı, 2016 yılı sonunda 2bin 355lira olarak kayıtlara geçti. 2015 yılında bu rakam 1.585 lira iken yüzde 47.3 oranında yükselişle tırmanmaya devam etti. Bu oranlar ile geçtiğimiz yıl bir bankada tasarruf mevduatında en çok  artış gösteren il Kilis olurken, şu dönemde bir Kilisli banka mevduat hesabına 750 lira daha yatırdı.

LİSTEDE ŞIRNAK, MARDİN, DİYARBAKIR DA VAR

BDDK verilerinin açıklanmasıyla listenin ilk sırasında ki Kilis’i Şırnak takip etmekte. Şırnak’ta kişi başına düşen tasarruf mevduatı, 2015 yılından 2016 yılına kadar ortalama yüzde 38.8 arttırdı. Artış miktarı yaklaşık 338 lira civarı.

Listenin üçüncü sırasında Mardin yer alıyor. Mardin ili bu yıllar arasında oransal olarak yüzde 27lik bir artış göstermiş bulunmakta. 2015 yılı Mardin ili için miktar bazında 360 liralık artış göstermiş.

MİKTAR BAZI SIRALAMASI BİRİNCİSİ İSTANBUL

Bankaclık Düzenleme ve Denetleme Kurulu verileri miktar bazında tasarrufuna para ekleyen ili İstanbul olarak açıkladı. İstanbul ili, 2 bin 598 lira ile birikim yaparak lider olurken; sırasıyla diğer illerimiz Muğla, Ankara ve İzmir oldu.

LİSTENİN SONUNDA ANTALYA VAR !

Yapılan açıklama doğrultusunda, kişi başı tasarruf mevduatının en az arttığı il Antalya oldu. Antalya ili, yüzde 8.3 lük artışla listenin son sırasında yer aldı. Artış 2016 yılında ortalama 806 lira dolaylarında gerçekleşti.

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler