Türk Yatırımcıların Liman Sayısında ki Muhteşem Yükselişi

HEDEF 50 LİMAN

Yurt dışında yatırım yapan şirketlerin yatırımları 2 milyar doları geçti. Toplamda 29 limana ortak veya işleticiliği ile faaliyet gösteren şirketlerin önümüzde ki yıllarda ki hedefi liman sayısını 50 limana yükseltmek.

Türkiye’nin önemli dış yatırımcılarından Yılport Holding işlettiği 20 limandan 14’ ünü yurtdışında bulundurarak bu alanda zirvede yer almakta. Yılport Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, son yaptıkları yatırımlar hakkında konuşarak ABD’ da bulunan en büyük liman operatörü Ports America’nın ihalesine katıldıklarını ve bu ihalede ikinci turu da başarılı bir şekilde geçtikleri ayrıca görüşmelerin devam ettiğini belirterek yatırımların bunlarla sınırlı kalmayacağını ve yeni yatırımlarınında olacağını söyledi.

GLİ’DE LATİN AMERİKA’DA LİMAN ARIYOR

Yılport Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, asıl hedeflerinin 2025 yılına kadar dünyadaki liman şirketleri arasında ilk 10 şirket arasına girebilmek olduğunu belirterek şu sıralarda da Latin Amerika ve Afrika’da liman görüşmeleri yaptıklarını sözlerine ekledi.

Liman sektörünün önde gelen bir diğer şirketi Global Liman (GLİ)’ da Latin Amerika’da liman arayışında olduğunu açıkladı. GLİ’nin CEO’su Emre Sayın açıklamalarında hedeflerinin 28 liman işletmesine ulaşmak olduğunu ve bunun için yakın zamanda 500 milyon dolarlık daha yatırım yapacaklarını belirtti. Havana’da birden fazla liman almayı planladıklarını, Karayipler ve Uzakdoğu’da yatırımlar yaparak güçlerini yükseltmek istediklerini de aktaran Sayın konuşmasını noktalamış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.