Ana Sayfa Ekonomi Aliyev: TANAP’ın Yüzde 65’i Tamamlandı

Aliyev: TANAP’ın Yüzde 65’i Tamamlandı

-

TANAP ve Güney Gaz Koridorunu Değerlendirdi

Güney Gaz Koridorunda büyük öneme sahip olan TANAP’ın inşa süreci devam ederken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev koridor ve TANAP anlaşmasına dair açıklamalar yaptı.

Aliyev açıklamalarını Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 3. Bakanlar Toplantısı sırasında yaptı. TANAP’ın GGK’nun en önemli parçası olduğunu söyleyen Aliyev, “Bu anlaşma koridorun açılması için hayati öneme sahip” dedi.

Azerbaycan ile Türkiye TANAP anlaşması için 2011 yılında masaya oturmuş ve karşılıklı olarak anlaşmayı imzalamıştı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Güney Gaz Koridorunun ana hattı olan TANAP’ın inşa sürecinde projenin yüzde 65’lik bölümünün tamamlandığını açıkladı. Güney Kafkasya Boru Hattı inşasının ise yüzde 80’lik bölümünde çalışmalarda sona gelindi” diyen Aliyev, TAP kapsamında üretilen hattın yüzde 35’lik dilimin üretildiğini kaydetti. Güney Gaz Koridoru kapsamında Şahdeniz yatağındaki çalışmalardaysa yüzde 90’lık bölüm tamamlandı.

Azerbaycan, doğalgaz boru hatlarının üretilmesinde hem Türkiye hem de Gürcistan’la ortak projeler üretmişti. Azerbaycan’la Türkiye arasında yapılan son büyük anlaşma ise TANAP olmuştu.

TANAP anlaşması, Güney Gaz Koridorunun hat inşa maliyetlerini düşürmüş, bunun yanında uluslararası bankalar bu projeye kredi desteği sağlamıştı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakanlar Kurulu toplantısındaki açıklamalarında, Güney Gaz Koridorunun gecikmeler yaşansa da mutlaka hayata geçeceğinin altını çizdi. Ekolojik dengeyi bozuyor eleştirileri de Aliyev’in açıklamasında yer aldı. Projenin standartların üzerinde planlandığını söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “İnşa süreci tamamlandığında sonuç mükemmel olacak” dedi.

Projenin hedeflenen zamanda bitmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Aliyev, “Zaman kaybının yaşanması demek para kaybı demek” ifadelerini kullandı.

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 3. Bakanlar Toplantısında ülkemizi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın temsil ettiği öğrenildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,600BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler