Ana Sayfa Ekonomi Umreye İçin Gitti, Arabistan'da Zeytinyağı Tüccarı Oldu

Umreye İçin Gitti, Arabistan’da Zeytinyağı Tüccarı Oldu

-

Yıllık 40 Ton Zeytinyağı, 80 Ton Sofralık Zeytin İhracat Ediyor

Suudi Arabistan’a umre ibadetini yapmak için giden Manisalı zeytin üreticisi, umrede Türk yemek firmalarıyla anlaşarak geri geldi.

Yahya Acar isimli zeytin üreticisi 9 yıl önce umre vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan‘a gitti. Ülkedeki Türk yemek firmalarıyla bağlantı kuran Acar bu firmalara yıllık kırk ton zeytinyağı seksen ton ise sofralık zeytin ihracat etmeye başladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan Hibe Desteği Alarak Başladı

Yahya Acar zeytin ve zeytinyağını Manisa’nın Salihli ilçesinde üretiyor. 130 dönüm araziye ekili olan zeytin ağaçlarından elde edilen ürünler Acar’ın kendi üretim merkezinde hazırlanıyor. Yahya Acar yaptığı açıklamada hasat sonrasında işlediği zeytinler için 175 bin liraya mal olan işletmeyi kurduğunu ifade etti. İşletmenin hayata geçmesi için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bünyesinden destek aldığını belirten Acar, “650 bin TL hibe alarak bu işe başladım” dedi.

Senelik 2,5 Milyon Ciro Elde Ediyor

2014 yılından bu güne hasat mevsimi sonrasında elde ettiği zeytini bu işletme bünyesinde işlediklerini kaydeden Acar, yıllık üretim miktarlarının kırk ton sofralık zeytin, seksen ton zeytinyağı olarak açıkladı. Elde ettiği işlenmiş zeytin ve zeytin ürünlerini Arabistan’daki Türk yemek şirketlerine gönderdiğini söyleyen Acar, “Senelik bazda bir buçuk milyon liralık zeytinyağı cirosuna ulaşıyoruz” dedi. Sofralık zeytin ihracatından elde ettiği ciro ise bir milyon lirayı geçiyor.

Yahya Acar Salihli ilçesinde son yedi yıldır sadece organik üretim yaptığını söyleyerek, işletme bünyesinde 15 kişiye istihdam kapısı açtığını da belirtti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler