Yeni Kimlik Kartı Mesaisi Yapan Personele “Mesai Ücreti”

0

Fazla Mesai Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı

Bakanlar Kurulu aldığı karar doğrultusunda, fazla mesai yapan nüfus müdürlüğü çalışanlarına ödenecek mesai ücreti esaslarını ve usulleri Resmi Gazetede yayımladı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE ÇİPLİ KİMLİK KARTI YOĞUNLUĞU

Çipli kimlik kartına 2 Ocak 2017 tarihinde geçiş yapan Türkiye, yeni kimlik kartları için fazla mesai yapmak zorunda kaldı. Yeni kimlik kartlarını almak için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, Nüfus Müdürlüklerinde yoğunluğa neden oldu. Yaşanan yoğunluk nedeniyle nüfus müdürlüklerinin çalışma saatleri uzatıldı ve müdürlükler hafta sonu da hizmet vermeye başladı.

FAZLA MESAİ YAPAN PERSONELE MESAİ ÜCRETİ ÖDENECEK

İşte bu işlemleri yerine getirmek için fazla mesai yapmak zorunda kalan nüfus müdürlüğü çalışanlarına iyi haber geldi. Bakanlar Kurulu nüfus müdürlüklerinin hem merkez hem de taşra çalışanlarına mesai ücreti ödemeleri hakkındaki usul ve esasları belirledi. Karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

EN FAZLA 50 SAATLİK ÜCRET

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, nüfus müdürlüğü personelinden fazla mesai yapan çalışanlara aylık elli saatlik fazla mesai ücreti verileceği ifade edildi. Bu çalışmalar ise toplam aydan fazla olmayacak denildi. Nüfus müdürlüğü çalışanlarına ödenecek fazla mesai ücretlerinin saati ise, 1 lira 83 kuruşun beş katı olarak esas alınacağı belirtildi. Resmi Gazetede yayımlanan kararın 1 Şubat ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olduğu da kararda yer aldı. Nüfus müdürlüklerinde uygulanan fazla mesailer ise en fazla 6 aylık süreyi kapsayacak.

Nüfus müdürlükleri kimlik kartı işlemleri yanında pasaport ve ehliyet belgeleri hizmetlerini de yürütmekte. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın