Ana Sayfa Ekonomi Tapuda Yeni Dönem

Tapuda Yeni Dönem

-

Yapılacak yeni düzenleme hakkında bilgi veren Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, yapılan işlerde sağlıklı sonuçlara ulaşılıp çalışma tarzının bir üst seviyeye çıkarılabilmesi için borsadaki menkul kıymetlerin kullanılması gerektiğini söyledi. Mevcut sistemde değişikliğe giderek tapuda likit olmayan ürünleri likit hale getirmek istediklerini belirten Karadağ, tüm tarım arazilerinin tapulaştırılmış şekilde borsada alınıp satılması için çaba sarf ettiklerini, Körfez’den Balkanlar’a kadar tüm menkul kıymetlerin satışının borsada yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Çek Sistemi de Dahil Olabilir

Sadece tapu alanında çalışma yürütülmediğini belirten Karadağ, aynı çalışmanın çek sistemi için de geçerli olduğunu, amaçlarının çek sistemini de borsaya entegre etmek olduğunu bu konu hakkında da Merkez Bankası ile görüşüldüğünü, en kısa zamanda bu konunun sonuçlanmasını beklediklerini belirtti.

Devre Kesiciler Yasaklanmayacak

Çarşamba günü borsa seans kapanışında yaşanan olaylar hakkında da açıklamada bulunan Karadağ, kapanıştan bir süre önce 2 firmanın hisselerinde meydana gelen devre kesiciler yüzünden yüzde 10 kaybın daha sonra telefi edildiğini, kaybın yüksek frekanslı emir iletimi sonucu gerçekleştiğini, kayıplarında büyük bölümünün telafi edildiğini belirtti. Devre kesicilerin yukarı aşağı aşırı oynaklığa karşı sistemi korumak amaçlı bulunduğunu belirten Karadağ, devre kesiciler için herhangi bir yasaklama niyetinin bulunmadığını, sistemik bir risk oluşturmadığını sadece bir miktar yatırımcı zararı oluştuğunu söyledi. Zarar da net bir rakam olmadığını söyleyen Karadağ, konunun SPK’ya bildirildiğinin altını çizdi.

Kör Havuz Kalkıyor

Karadağ, borsada bilgisayar algoritmalarının gönderdiği yüksek hacimli ve yüksek sıklıktaki alım satım işlemleri yani HFT’lerin önüne geçilmeyeceğini, kör havuz uygulamasının bazı şirketler için Nisan başında kaldırılacağını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler