Ana SayfaEkonomiYerli Kömür Sahalarıyla 8 Bin Megavatlık Üretim!

Yerli Kömür Sahalarıyla 8 Bin Megavatlık Üretim!
Y

-

Yerli Kömür Sahaları Özel Sektöre Açılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli enerjinin kaynaklardan çıkarılması ve yerli enerjinin daha etkin şekilde kullanılması için yeni hedefler belirledi.

EN AZ SEKİZ BİN MEGAVAT DEVREYE GİRECEK

Bakanlığın hayata geçirmeyi planladığı yerli enerji projesiyle, kömür yatakları özel sektöre kapılarını açacak. Özel sektör tarafından kullanılacak bu alanlardan en az sekiz bin megavat kapasiteli elektrik üretim merkezi devreye girebilecek.

ENERJİDE DIŞAM BAĞIMLILIK AZALACAK

Bu öngörülerle kurulacak tesisler ile enerjide dışa bağımlılık kısmen sona ereceği gibi, ülke ekonomisine de büyük katkıların sağlanacak. Orta vadeli enerji üretiminde 1000 megavatlık bir elektrik enerji üretim merkezi, otuz senelik zaman diliminde ülke ekonomisine altı milyar dolarlık kazanç sağlayacak. Enerji ithalatını düşürecek bu plan, yerli kaynakların ekonomiye kazandırılmasına da kapı açacak.

KÖMÜR ALANLARI ÖZEL SÖKTÖRLE BULUŞACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu kapsamda ilerleyen dönemde yerli enerji kaynaklarıyla ilgili düzenlemeler yapacak. Yerli enerjiyi ekonomiye kazandırmayı hedefleyen Bakanlık, tüm yurttaki kömür üretim alanlarını bu anlamda değerlendirecek.

ENERJİ BAKANLIĞI “YERLİ ENERJİ” STRATEJİSİYLE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli kömürü enerji üretimine dahil ederek, elektrik enerjisinin yerli kaynaklar kullanılarak üretilmesini hedefliyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar aralıksız devam ederken, ilerleyen dönemle bu konuyla ilgili somut adımların atılması bekleniyor. Bakanlığın yürüttüğü yerli enerji politikasıyla Türkiye’nin en fazla ithal ettiği kalemlerden biri olan doğalgaz ithalatının da düşeceği ifade ediliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol