Ana SayfaGündemKOSGEB Kredisi Alacaklara Uyarı

KOSGEB Kredisi Alacaklara Uyarı
K

-

Devlet tarafından işletmelere destek olmak için verilen KOSGEB kredilerinde bazı prosedürlerin gerçekleştirilmesi çeşitli sorunları da beraberinde getirdi. 

Devlet tarafından orta ve küçük ölçekli işletmelerin gerçekleştirilmesi için yeni düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemeler arasında işletmelerin maddi sıkıntılarının çözüme kavuşturulması için ve büyüme hedeflerine sorunsuz bir şekilde ulaşmaları için gerekli desteklerin sağlanması planlanıyordu. Devlet tarafından faizsiz olarak verilen KOSGEB kredileri pek çok işletmenin gücünü artırmayı hedefliyor.

Her yıl verilen faizsiz kredi desteği üzerinde hükümet tarafından bu yıl oldukça fazla çalışıldığı belirtilmişti. Daha fazla esnafa ve işletmeye ulaşabilmek için sicil affı düzenlemesi getirildi. Geçtiğimiz yıla bakıldığı zaman binlerce başvuru arasından sadece 15 bin işletme kredi desteğinden yararlanmıştı. Kalan tüm esnafların ve işletmelerin bankalarla yaşamış oldukları sicil sorunu sebebiyle kredi desteğinden faydalanamadıkları öğrenildi. Bunun ardından hayata geçirilen sicil affı projesi sonrasında bu yıl 461 bin adet esnaf ve işletmeye kredi desteğinin verilmesine karar verildi. Başbakan tarafından yapılan son açıklamalarda verilecek kredi desteğinin 11 milyar lira olduğu belirtilmişti. 

Son yapılan düzenlemelerde 50 bin lira faizsiz kredi desteğinin tamamının verilmesi yerine işletmelerin büyüklüğüne ve yıllık cirosuna göre 20 bin lira ile 50 bin lira arasında bir ödeme yapılmasına karar verilmişti. Bunun ardından pek çok işletme 50 bin liralık kredi beklerken büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Özellikle bankalar tarafından bazı prosedürlerin hayata geçirilmesinin ardından yapılan kesintiler sonrasında ödeme miktarlarının 10 bin liraya kadar düştüğü öğrenildi. Bu durum vatandaşların tepki göstermesine neden oldu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol