Ana SayfaEkonomiCan Eriğin Kilo Fiyatı 300 Lira!

Can Eriğin Kilo Fiyatı 300 Lira!
C

-

Yılın İlk Hasadında Yeşil Erik 300 TL

Yeni yılın ilk erikleri manav tezgahlarında yerini almaya başladı. Mersin ilçelerinden Silifke’de zor şartlar altında yetiştirilen eriğin kilo fiyatıysa 300 lirayı buldu.

YÜZ GRAMLIK PAKETLERDE SATIŞA SUNULACAK

Göksu Vadisi’nde koruma altına alınan erik ağaçlarından toplanmaya başlanan erikler yüz gramlık paketlerde satışa sunulmaya hazırlanıyor. Özellikle büyük kentlere gönderileceği öğrenilen yeni hasat erikler baharın gelişini de müjdeliyor. Küçük paketlerde satışa sunulacak eriklerin bir hafta sonra İstanbul tezgahlarında yer alacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklamayı bölgede ziraat mühendisliği yapan Özhan Gündüz yaptı. Yurt çapında yılın ilk erik hasadının Göksu Vadisi köylerinden alındığını belirten Gündüz, “Özellikle hamile hanımlar ve çocuklar yeşil erik yemek istiyor. Bölgede bu alanda talebi karşılamak için zor şartlar altında ilk hasadı toplamaya hazırlanıyor” dedi.

ERİK AĞAÇLARINDA VERİM DÜŞTÜ

Yeşil erik bölgede en fazla Sabak’ta, Karakaya’da ve Ortaören gibi noktalarda üretiliyor. Bu yıl kış mevsiminin sert geçmesinden dolayı erik ağaçlarındaki verimin düştüğünü ifade eden Gündüz, “Tadımlıkta olsa erikleri toplayarak, satışa sunacağız” dedi.

Turfanda erik üretimi yaklaşık 30 dönüm arazide yapılıyor. 2016 yılında bölgeden aynı dönemde 8 ile 10 ton arasında hasat elde edilmişti. 2017 yılının şubatında elde edilen hasat miktarı ise düşüş kaydetti.

İLK HASAT 10 MARTTA YAPILACAK

Yılın ilk hasadı için geri sayıma başlayan erik üreticileri 10 Mart tarihini bekliyor. Toplanan erikleri büyük kentlere gönderecek üreticiler küçük paketler şeklinde hazırlayacak. 2016 yılında turfanda eriğin kilosu 300 TL civarındaydı. Bu yılki erik fiyatlarının da aynı seviyede olacağı kaydedildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol