Ana SayfaEkonomiBakan Açıkladı! “Sigara Satışında Yeni Döneme Geçiyoruz”

Bakan Açıkladı! “Sigara Satışında Yeni Döneme Geçiyoruz”
B

-

Sigara Satışı Kasa Arkasından Kaldırılacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de sigarayla mücadelenin aralıksız devam edeceğini söyleyerek, yeni dönem sigarayla mücadele kapsamında hayata geçirilecek uygulamalar hakkında açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı açıklamasını bir TV programında yaptı. Canlı yayında konuşan Akdağ, yeni tedbirler hakkında bilgi aktardı.

Bu kapsamda sigara satışlarına kısıtlama getirileceğinin sinyalini veren Akdağ, “Marketlerde ve diğer satış noktalarında göz önünde sigara satışına yönelik yeni bir uygulamaya gideceğiz” dedi. Söz konusu sigara satış noktalarında kasada bulunan sigara stantlarına işaret ederek, “Bu durum özendirici oluyor. Sanki sakız satıyorlar” ifadelerini kullandı.

SİGARAYLA MÜCADELE SÜRECEK

Sigarayla mücadelede yeni dönemde buna yönelik yeni tedbirlerin söz konusu olacağının sinyalini veren Sağlık Bakanı, bu güne kadar sigarayla mücadelede aldıkları yol hakkında da bilgiler aktardı.

2002 yılından itibaren sigarayla mücadeleye başladıklarını dile getiren Bakan, “Aradan geçen 10 yıllık zaman diliminde tüketim yüzde 31’lik seviyeden yüzde 27’lik seviyeye düşürüldü” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2012 yılından sonra tüketimi tekrar yükseliş trendine geçtiğini söyledi. “Şuanda Türkiye’de tüketim tekrardan 2002 yılı verilerine geri dönüş yaşadı. Yani yine başladığımız noktaya geldik” dedi. Sigara tüketiminin gençler arasında daha fazla tüketildiğinin de altını çizen Bakan, yeni düzenlemelerin kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

AÇIKTA SİGARA SATIŞINA BAKANLIK ENGEL OLACAK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldığı canlı yayında sigarayla mücadele kapsamında açıkta sigara satışının yasaklanacağını ifade etti. Sözlerine “Marketlerde ödeme noktalarında satışa sunulan sigara, insanları cezbediyor. Vatandaşların sigara tüketimini arttırıyor” şeklinde konuştu.

ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL

Sigara fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında büyük paya sahip olan özel tüketim vergisi konusunda da konuşan Bakan, kısa vadede zammın söz konusu olmadığı açıkladı. Sigaradaki vergi oranlarının şu anda yüksek olduğunu belirten Akdağ, “Referandum ardından standart paket uygulaması hayata geçecek” dedi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol