Ana SayfaEkonomiİlk Yerli Baz İstasyonu ULAK Geri Sayıma Başladı

İlk Yerli Baz İstasyonu ULAK Geri Sayıma Başladı

-

ULAK Nisanda Canlı Şebekeye Bağlanacak

Türkiye’de bir ilk nisan ayında yaşanacak. Milli baz istasyonu kapsamında üretilen ilk istasyon nisan ayında devreye girecek. ULAK Rize kentinden canlı şebekeyle bağlantı kuracak.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayız yerli baz istasyonu ULAK hakkında açıklama yaptı. Ülkemizin ilk milli baz istasyonu olma özelliğine sahip olan ULAK sayesinde ülkenin haberleşme sisteminin bir adın ileri gideceğini ifade eden Bayız, “Tüm riskleri ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

TEKNOLOJİ ÜRETEN TÜRKİYE!

Yabancı baz istasyonlarını kullanan Türkiye’nin bu istasyon üretimiyle teknolojisinin geldiği noktayı kanıtladığını söyleyen Bayız, “Bu teknolojiyi projelendiren, hayata geçiren ve satışını yapan bir ülke konumuna gelmek oldukça mutlu edici” ifadelerini kullandı.

Yerli baz istasyonun kullanılması kapsamında ilk etapta 750 kadar sipariş sözleşmesinin imzalandığı öğrenildi.

4,5G ŞARTNAMESİ YERİNE GETİRİLMİŞ OLACAK

Turkcell’le de protokol imzaladıklarını kaydeden Bayız, 4,5G’ye geçişte 1799 baz istasyonunda; milli baz istasyonu ULAK’ın kullanılacağını bildirdi. Bu kapsamda Türkiye 4,5G kullanımında hem şartnamemin maddelerini yerine getirmiş olacak hem de yerli baz kullanımını arttırmış olacak.

Yavuz Bayız projede devletin desteğinin büyük olduğunu açıkladı. Yerli üretim baz istasyonunun yurt içinde kullanımın başlaması ardından, yurtdışına satışının yapılabileceğinin de sinyalini verdi. “Bu kapsamda Türkiye rekabetçi ortamda daha emin adımlarla ilerleyecek” diyen Bayız, ULAK’ın bakım ve onarımlarını da ASELSAN’ın yapacağını söyledi.

NİSAN’DA RİZE’DEN BAĞLANACAK

ULAK kendinden talep edilen hizmeti Turkcell’e sekiz ay içerinde sağlamaya başlayacak. Vodafone ile Türk Telekom’a verilecek hizmet teslimatı ise iki yıl içerinde tamamlanmış olacak. ULAK nisan ayında Rize kentinden canlı şebekeye bağlanmış olacak. Kullanımın başlaması sonrasında yurt çapında, operatörler tarafından tespit edilecek kentlerde kurulum çalışmaları yürütülecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol