Ana SayfaEkonomiÇevre Dostu Teknoloji 235 Bin Konuta Enerji Sağlıyor

Çevre Dostu Teknoloji 235 Bin Konuta Enerji Sağlıyor

-

Çevre dostu enerji olarak bilinen rüzgâr santralinin Türkiye’deki ikinci büyük santralinin bulunduğu Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki 81 adet rüzgâr türbini 235 bin adet konuta elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Dinar ilçesinin girişinde Katmerli Tepe olarak adlandırılan bölgede bulunan rüzgâr türbinleri hem çevre dostu olması hem de ekonomiye katkı sağlaması ile Türkiye için büyük önem arz ediyor.

2012 Yılında Başlandı

Yapımına 2012 yılında başlanan proje ilk etapta 22 rüzgâr türbininden oluşuyordu. Yeni yatırımlar ile kapsamı genişletilen projeye 2013 yılında 12 adet rüzgâr türbini, 2014 yılında ise 16 adet rüzgâr türbini eklendi. 2014 yılında 50 adet olan rüzgâr türbini sayısı projenin ikinci kapsamında 31 adet daha rüzgâr türbini eklendi ve 81 adet rüzgâr türbini ile Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrallerinden biri haline geldi.

Çevre Dostu

Katmerli Tepe’deki rüzgâr enerjisi santrali hakkında önemli açıklamalarda bulunan Dinar Rüzgâr Enerji Santrali İşletme Şefi Umut Ali Özilter, kurulu güç açısından Türkiye’nin ikinci büyük enerji santrali olma özelliği taşıyan santralin 81 adet rüzgâr türbini ile 200 megavat güce ulaştığını yaklaşık olarak da 235 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak konumda olduğunu belirtti.

Rüzgâr enerji santralinin bulunduğu bölgenin coğrafi yapısına herhangi bir zararının bulunmadığını söyleyen Özilter, alanın orman arazisi olarak geçtiğini ama bölgede hiçbir ağaç kesiminin yapılmadığını, bunun aksine 22 bin ağaç dikimi gerçekleştiğini, rüzgâr enerji sistemlerinin çevre dostu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi açısından büyük potansiyeli olduğunu belirten Özilter, bu santrallerin artması ile zaman içerisinde elektrik üretimindeki dışa bağımlılığının son bulacağını sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol