Ana SayfaSigortaDepreme Karşı Sigortasız Konutların Sayısı Artıyor

Depreme Karşı Sigortasız Konutların Sayısı Artıyor
D

-

Deprem bölgesinde bulunan konutların yüzde 44’lük bir kısmında deprem sigortası bulunuyor. Yapılan değerlendirmelerin ardından ülke genelinde bulunan evlerin yarısından fazlasının sigortasının bulunmadığı öğrenildi. 

Deprem kuşağının içerisinde bulunan Türkiye son zamanlarda yaşanan deprem haberleri ile tekrar gündeme gelmeye başladı. Bunun ardından daha önceki dönemlerde depremin yıkıcı etkilerinin yaşandığı ve binlerce insanın depremlerin ardından hayatını kaybettiği düşünüldüğü zaman bu konuda hükümet tarafından can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla deprem sigortaları zorunlu hale getirilmişti. Ancak yapılan istatistikler sonrasında 10 konut arasından sadece 4 konutta zorunlu deprem sigortasının bulunduğu belirlendi. 

Yapılan değerlendirmelerin ardından yetkililer tarafından yapılan açıklamalar üzerine zorunlu trafik sigortası oranlarının beklenilen düzeyde olmadığı öğrenildi. Doğal Afet Sigortaları kurumu tarafından yapılan açıklamalar bu konuyu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Türkiye genelinde deprem sigortası bulunan konut sayısının yüzde 44 oranında olduğu öğrenildi. Bölgelere göre sigorta oranları incelendiği zaman ise en yüksek sigorta oranının yüzde 54 seviyelerinde Marmara Bölgesinde gerçekleşmiş olduğu öğrenildi. Daha sonra yüzde 43 oranı ile İç Anadolu Bölgesi gelirken yüzde 41 oranı ile Ege bölgesi takip ediyor. Yüzde 37 oranı ile Akdeniz’in ardından, yüzde 36 Karadeniz Bölgesi geliyor. En düşük oranın ise yüzde 31 ile Doğu Anadolu Bölgesinde yaşandığı tespit edildi. 

Türkiye’nin deprem kuşağında olan bir bölge olduğuna dikkat çekerek yaşanabilecek yıkıcı zararların etkilerini en aza indirmek için deprem sigortalarının mutlaka yaptırılması gerektiği belirtildi. Yapılan sigorta poliçeleri için toplam 173 milyon lira ödeme yapıldığı açıklandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol