Ana SayfaEkonomiMoody’s Belçika ve Lüksemburg Kredi Notunu Açıkladı

Moody’s Belçika ve Lüksemburg Kredi Notunu Açıkladı
M

-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından açıklanan notlar ülkeler için oldukça önemli görülüyor. Ülkenin ekonomik duruşu ve seviyesinin derecelendirme kuruluşu tarafından nasıl görüldüğü ülkede yatırım yapmayı düşünen yerli ve yabancı yatırımcılar açısından bir ön izleme oluşmasını sağlıyor. Moody’s tarafından yapılan son açıklamada Belçika ve Lüksemburg’ un kredi not seviyeleri belirtildi.

Belçika’da Görünüm Durağan

Yapılan yazılı açıklamaya göre Belçika’nın kredi notunun ‘’Aa3’’ seviyesinde korunmaya alındığı ve görünümünün de durağan olduğu bilgisi elde edildi. Ülke ekonomisindeki istikrara ve çeşitliliğe dikkat çekilen açıklamada, Belçika’da düzenleyici parasal ve kamu finansmanı ile ilgili kurumların etkisinin yoğun olduğu ve dengeyi sağladıkları vurgulandı.

Avro Bölgesinde 6. Sırada

445 milyar dolarlık ekonomisi olan Belçika’nın Avro Bölgesinde 6. Sırada yer aldığının belirtildiği açıklamada, ülkede her geçen gün borç seviyesinin yükseldiği ve bu seviyenin geçen yıl ki gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 107’si oranında olduğu belirtildi.

Moodys tarafından yapılan açıklamada Belçika’nın şu an için kredi notunu koruduğunu ancak ülkenin kamu borcunun beklentilerin üzerinde artmaya devam etmesi durumunda kredi notunun düşürüleceğinin gündeme gelebileceği belirtildi.

Lüksemburg Dış Şoklara Karşı Korunuyor

Lüksemburg hakkında da açıklamada bulunan Moodys kredi notunun en yüksek seviye olan ‘’Aaa’’ seviyesinde korunduğunu, görünümünün ise durağan olduğunu belirtti. Açıklamada ülke ekonomisinin direncinin güçlü büyümesine yansıdığının altı çizilirken ekonomik görünüm açısından diğer avro bölgesi ülkelerinin üzerinde olduğu vurgulandı.

Açıklamada en dikkat çekici konulardan biri ise ülke ekonomisinin etkili finansal düzenlemeleri, şeffaf kurumları ve güçlü yönetimi sayesinde 10 yıllık süreçte dış şoklara karşı ülke ekonomisinin korunduğunun belirtilmesi oldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol