Ana SayfaEkonomiMakarna Tüketiminde Rekor Artış

Makarna Tüketiminde Rekor Artış
M

-

Kültür olarak sofralardan eksik edilmeyen pratik ve lezzetli olması ile pek çok kişinin tercihi olan özellikle öğrenciler için ana yemek pozisyonunda olan makarnada iç tüketim rekoru kırıldı. Türk toplumunun sağlıklı beslenmeye olan alakasının artması ile birlikte makarna tüketiminin de arttığını belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarnanın sağlığa faydalı olduğunu ve obezite ye sebep olmak gibi bir durumunun olmadığını savundu. 2016 yılı verileri incelendiğinde makarnada iç tüketim rekoru kırıldığını belirten Külahçıoğlu, kişi başına makarna tüketiminde son yılların rekorunun kırıldığı ve bu durumdan memnun olduklarını söyledi.

Kişi Başına 8,5 Kilo Makarna

Türk toplumunun sağlıklı beslenmeye olan ilgisinin artması ile makarna tüketiminin paralel olarak ilerlediğini belirten Külahçıoğlu, kişi başına 7,4 kilogram olan makarna tüketiminin 2016 yılında kişi başına 8,4 kilograma çıktığını ve son yılların rekorunun kırıldığını belirtti. 2016 yılında iç tüketim rekoru kırıldığını ve makarnanın sofralarda hak ettiği yeri aldığını belirten Külahçıoğlu, hedeflerinin kişi başına tüketimi 10 kilograma çıkarmak olduğunu, tüketimde dünyada 10. Sırada olunduğunu bunu daha yüksek seviyelere çıkarmak için çalışılacağını söyledi.

İtalya Birinci Sırada

İtalya’nın kişi başına 26 kilogram makarna tüketimi ile birinci sırada olduğunu dünya ortalamasının ise 15 kilogram olduğunu söyleyen Külahçıoğlu, bu rakamları yakalamak için çalıştıklarını ve her geçen gün daha iyi seviyeye gelindiğini söyledi.

Makarna Kilo Yapmaz

Makarnanın halk içerisinde bilinenin aksine kilo yapmadığını savunan Külahçıoğlu, durum buğdayı kullanılarak yapılan makarnanın aksine çok sağlıklı olduğunu ve sofralardan eksik edilmemesi gereken bir gıda ürünü olduğunu sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol