Ana SayfaEkonomiPetrokimya Devi Petkim'den Tarihi Kâr!

Petrokimya Devi Petkim’den Tarihi Kâr!
P

-

Petkim 2016’nın Net Kârını Açıkladı

Petrokimya sektörünün liderleri arasında bulunan Petkim, geçtiğimiz yılı kârlı kapattı. Şirket yaptığı açıklamada net kârının 732 milyon lira olduğunu duyurdu. Buna göre şirket 2016 yılında net kar marjını yüzde 16 oranında gerçekleştirmiş oldu.

Petrokimya sektörünün lideri Petkim bu kar oranıyla, 2015 yılına yüzde 15 seviyesinde fark attı. son rakamlarla şirketin aktif büyüklüğünün altı milyar 268 milyon liraya yükseldiği kaydedildi.

Geçen yılı büyük bir başarı ile geride bırakan Petkim’in, bu başarısı şirketin en kârlı olarak nitelendirildi. Bu tarihi yükseliş sonrasında yapılan açıklamada, şirketin net kâr marjının bu güne kadar yakalanamamış bir oranda gerçekleştiğinin altı çizildi.

Geçen yılın tamamında şirket dört milyar 533 milyon liralık ciroyu kasasına koydu. Petkim’in bürüt kârı ise yüzde 33’lük oranda artış kaydetti. Bu artış sonrasında açıklanan rakam ise 958 milyon liradan fazla denildi.

Finansal kapsamda aktiflerine yenilerini ekleyen petrokimya devi, 2015 yılına kıyasla yüzde 15’lik seviyede artırıma gitti. Bu oranda altı milyar 268 milyon lira anlamına geldi. 2016 yılında Petkim faaliyetlerinde, kapasitesinin yüzde 88’lik bölümünü aktif olarak üretime dahil etti.

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov konuyla ilgili açıklamasında hem türkiye’nin hem de dünyanın ekonomik sıkıntılarla dolu bir dönemden geçtiğine vurgu yaptı. Bu anlanda Petkim’in güçlü yapısının sorunlarla baş edebildiğini ifade eden Anar Mammadov, doğru sistemle çalışmanın şirketi başarıya ulaştırdığını belirtti. 2016 yılında döviz kurlarının hareketli bir dönem yaşadığına işaret eden Mammadov, “Bu durum sadece petrokimya sektörünü değil bütün sektörlerde zorlu bir yılın yaşanmasına neden oldu” dedi.

Petkim bir süre önce yapısal kapsamda bir dizi düzenlemeler yapmış ve üretim alanında iyileştirmeye gitmişti. Petkim’in yılı kârlı kapatmasında yapılan bu yeni düzenleme ve uygulamalar önemli rol oynadı. Böylelikle şirket tarihinin en iyi çıkışını 2016 yılında yaşayarak, 2017’ye daha umutlu başladı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol