Ana SayfaEkonomiKazakistan’dan Vietnam’a 720 Ton Buğday İhracatı

Kazakistan’dan Vietnam’a 720 Ton Buğday İhracatı
K

-

Kazakistan, Vietnam Buğday Pazarına Girdi

Kazakistan buğday ihracatında bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Vietnam pazarına girmeye hazırlanan Kazakistan, ilk etapta 720 ton buğday ihraç ettiğini açıkladı.

Kazakistan buğday üretimine devam ederken dünya pazardaki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Kazakistan ürettiği buğdayı dünyanın dört bir köşesine ihraç etmeyi sürdürürken, Vietnam’ı da listesine ekledi.

Alınan bilgilere göre ülke Vietnam’a 720 ton buğday gönderdi. Yük treniyle Vietnam’a gönderilen buğdaylar Hoşimin limanına giriş yaptı. Buradan yük gemisiyle Lianyungang’a ulaştırıldı. Çin’in doğu bölgesinde yer alan Lianyungang limanı bölgenin ihracat ve ithalat noktası olarak gösteriliyor.

Vietnam’a yapılan yüklü miktardaki ihracat ardından Kazakistan Hanoi Büyükelçisi yaşanan gelişmeleri basınla paylaştı. Büyükelçi Beketcan Cumahanov, “Bu ihracat Güneydoğu Asya pazarını Kazakistan’a açtı” dedi.

Büyükelçi “720 tonluk buğday ihracatı Kazakistan, Çin ve Vietnam koridorunda önem arz ediyor” dedi.

Bu lojistik koridor Kazakistan’ın birçok ülkeye ihracat yapmasının önünü açarken, Avrasya Ekonomik Birliği bünyesindeki ülkelerin ülkeye taşınması anlamında da ciddi önem arz ediyor.

Lojistik koridorun daha aktif olarak kullanılacağına işaret eden büyükelçi, söz konusu bölgede 600 milyonluk nüfus olduğuna vurgu yaptı. Bu nüfusun Kazakistan üreticilerinin lehine olduğunu belirten Büyükelçi Beketcan Cumahanov, İpek Yolu projesine de değindi. Cumahanov ortak kullanıma açılması planlanan hat projesinin Astana ile Çimkent kentindeki merkezlerin önemini arttıracağını ifade etti.

Kazakistan tahıl ve tahıl ürünleri üretimine son yıllarda ağırlık verdi. Vietnam ise tahıl ihtiyacını ithal ederek karşılamaya devam ediyor. Ülke en fazla tahıl ithalatı ise Amerika, Kanada ve Arjantin gibi ülkelerden karşılıyor. Son olarak Kazakistan’da buğday ithal edilen ülkeler arasında yerini aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol