Ana SayfaEkonomiÇin Ekonomisi 2030’da ABD'yi Sollayacak

Çin Ekonomisi 2030’da ABD’yi Sollayacak

-

Çin Ekonomisi 2017’de Yüzde 6,5 Oranında Büyüyecek

2017 yılına dair büyüme hedefini açıklayan Çin Hükümeti yüzde 6,5’lik oranda büyüme ön gördü.

Oldukça ciddi bir büyüme oranı olan bu rakamı, Çin’in yakalayacağı düşünülüyor. Uzmanlar bu konuda Çin’in yükselen değer olduğu konusunda ortak görüş bildiriyor. Durumun farkında olan Amerika’da bu konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından hazırlanan raporda 2030 yılına işaret edildi. Hazırlanan raporda, Çin ekonomisinin söz konusu yıla geldiğinde Amerika’yı geçeceği kaydedildi.

ÇİN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Çin Başbakanı meclisin açılış töreninde ekonomik hedefler hakkında konuştu. Milletvekillerine yönelik yapılan konuşmada 2017 yılı ekonomik hedefleri tek tek açıklandı. Buna göre Çin 2017’de yüzde 3’lük oranda enflasyon bekliyor. Yıl içerisinde istihdam edilecek kişi sayısı ise on milyon olarak açıklandı. Ülkede yaşanan işsizlik seviyesi ise maksimum yüzde 4,5 olarak belirlendi.

Çin Başbakanı 2016 yılında da bu açıklamalara benzer açıklamalar yapmıştı. 2016 hedeflerini yüzde altı buçuk ve yedi arasında açıklanmış, yılsonunda yüzde 6,7’lik büyüme hayata geçmişti. Çin 2016 yılında 13 milyon 100 bin kişiyi de istihdam etmişti. Ülkedeki enflasyon oranı yüzde ikilik sınırda kalmıştı. Bu kapsamda Çin Hükümeti 2016 yılı ekonomik hedeflerini yakalamıştı.

Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, Amerika’da yayımlanan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından hazırlanan raporun gerçeklik payı da artmış oldu. Rapor 2030 yılına gelindiğinde Çin’in ABD ekonomisini geçeceğini, 2035 yılında ise Çin’in dünyanın en büyük ekonomik güç olacağını öngörmüştü.

IMF ise iki ülkenin ekonomik gelişmelerini yakından takip ediyor. Amerika’nın şu anda dünya ekonomisindeki payı yüzde 24’lük oranda hayat buluyor.  Çin ise dünya ekonomisinden yüzde 16’lık pay alıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol