Ana SayfaEkonomiAğbal: MASAK’a Binlerce İhbar Geldi

Ağbal: MASAK’a Binlerce İhbar Geldi
A

-

Mali Suçları Araştırma Kurulu’na yapılan ihbarlar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2005 – 2016 yılları arasında MASAK’a toplamda 5 bin 735 adet ihbar geldiğini ve ihbarlar hakkında işlemlerin yapıldığını açıkladı. MASAK tarafından yapılan çalışmaların yıllık faaliyet raporlarında belirtildiğini ve raporların da başkanlığın internet sitesinde yayımlandığını belirten Ağbal, vatandaşların bilgi almak için internet sitesini kullanabileceğini söyledi.

Binlerce Dosya Tamamlandı

MASAK’ın yaptığı çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Ağbal, 1997 ve 2005 yılları arasında toplamda 230 dosya hakkında suç duyurusunda bulunulurken, 2006 ve 2016 yılları arasında ise 3 bin 165 kişi hakkında aklama ve terör finansmanı olma suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunulduğunu, başkanlığın faaliyet başladığı günden 31 Aralık 2016 tarihine kadar toplamda 5 bin 105 dosyanın tamamlandığını söyledi.

Terör Finansmanı ile Mücadele

Terör finansmanı ile mücadele konusunda önemli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Ağbal, terör örgütüne yönelik fon akımlarının engellenmesi için başkanlık tarafından yürütülen çalışmalar ile FETÖ ve diğer örgütler ile mücadele edildiğini, analiz ve incelemelerin devam ettiğini konu hakkında savcılık makamlarının da soruşturmaları yürüttüğünü söyledi.

Çalışmalar Devam Ediyor

MASAK tarafından terörizm finansmanı ile mücadele çerçevesinde çalışmaların devam ettirildiğinin altını çizen Ağbal, konu hakkında toplanan bilgilerin, alınan bildirimler ve elde edilen her türlü bilginin gerekli analiz ve değerlendirmelerden geçirildikten sonra Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ilgili makamlara bildirildiğini ve gerekli işlemlerin bundan sonraki süreçte ilgili makamlar tarafından yürütüldüğünü, bu konuda mücadelenin devam edeceğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol