Suudi Arabistan Ekonomi Bakanından Sert Çıkış

0

Suudi Enerji Bakanından Çarpıcı Açıklama

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü geçen yılın sonlarında üretim miktarını düşürme kararı almıştı. Bu karara örgüte üye olamayan fakat petrol üretimi yapan ülkelerde destek vermişti. Kararın alınma sürecinde tüm dünya bu görüşmelere kilitlenmiş, arz edilen miktar yeterli miktarda olacak mı şeklinde sorular sormuştu. Geçen süreçte Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve karara uyan diğer üretici devletler üretim miktarlarını düşürmüştü.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı konuyla ilgili sert açıklamalar yaptı. IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı kapsamında konuşan Suudi Enerji Bakanı, örgüt ve diğer üretici ülkelerin tutumlarına değindi.

Bakan Khalid Al-Falih, petrol üretimini en fazla kısıtlayan ülkenin, kendi ülkeleri olduğuna işaret ederek, “Bu kapsamda alınan kararlar diğer üretici ülkelerce zaman zaman hiçe sayılıyor. Anlaşmalar çerçevesinde hareket edilmiyor. Suudi Arabistan bu anlamda suiistimal ediliyor. Söz konusu ihlallerin yeniden yaşanmaması için ülke olarak gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

OPEC üye ülkeleri ve diğer üretici ülkeler Ocak ayından itibaren, petrol üretiminde kısıtlamaya gitmiş, günlük üretin miktarını 1,2 milyon varile düşürmüştü.

Suudi Ekonomi Bakanı Khalid Al-Falih, bu konuda ülkelerinin günlük üretim miktarının on milyon varilden az olduğunu belirtti. Alınan karar doğrultusunda diğer ülkelerin anlaşma şartlarını ihlal ettiğine işaret eden Al-Falih, “Suudi Arabistan artık başka ülkelerin bu davranışlarına engel olacak” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan 80 senedir hem petrol hem de doğalgaz sektörlerinde lider ülke olarak faaliyetlerini sürdürüyor ve bu durum uzun yıllarda devam edecek” diyen Ekonomi Bakanı, petrol üreticisi diğer ülkelere göz dağı verdi.

OPEC üretim miktarını dünya genelinde arz fazlası olduğu için düşürme kararı almıştı. İşte bu noktaya işaret eden Suudi Ekonomi Bakanı, stokların daha hızlı eritilmesi için üretim miktarının daha da aşağı çekilmesi gerektiğini açıkladı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın