DSİ: 2019’a Kadar Modern Sulamada Hamle Yılı

0

2019 yılına kadar 800 bin hektar alanı sulamaya açmayı planladıklarını belirten Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 2019 yılına kadar olan süreci modern sulamada hamle yılı olarak ilan ettiklerini ve bu konuda planlarını gerçekleştireceklerini söyledi. Suyun ulaştığı her yerde zincirleme bir reaksiyona neden olduğunu belirten Acu, yapılan bu çalışmaların hem sektörel hareketlilik sağlayacağını hem de sektörler arasında bağ kurarak bir tetikleme gerçekleştireceğini söyledi. Sulama alanına katılacak 800 bin hektar alanın ülke ekonomisine de büyük katkısı olacağını belirten Acu, hamle yılı olarak belirtilen bu sürecin sonunda çok olumlu sonuçlar alınmasını planladıklarını sözlerine ekledi.

Proje Bitimi Beklenmeyecek

Ziraatçının en çok zorlandığı konulardan birinin başlayan projelerin bitmesini beklemek olduğunu belirten Acu, bundan sonraki süreçte projenin bitmesinin beklenmeyeceğini ve sulama alanlarının kısım kısım açılarak hizmet vermeye başlayacağını böylelikle vatandaşın yapılan çalışmanın faydasını hemen görmeye başlayacağını söyledi.

İhaleyi Kazanan 3 Yıl İşletecek

Projelerde ihaleyi alan firmaların tesisi 3 yıllığına işleteceğini söyleyen Acu, bu süreçte müteahhitlerin özenli çalışacağını bu işletme sürecinde yaşanan herhangi bir arıza zamanında müdahale ederek sürecin sonunda vatandaşa sorunsuz bir altyapı teslim edeceğini ve memnuniyet seviyesinin de böylelikle daha yüksek olacağını söyledi.

Modern Sulama

Modern sulamanın ciddi bir gelir farkı oluşturacağını belirten Acu, sulu tarım ile kuru tarım arasında 5 ila 12 kat arasında fark olduğunu ve bunun vatandaşın cebine yansıyacağını, 2003 yılından beri modern sulama tesisleri ile üretim yapılmaya başlandığını ve bu süreçten sonra daha hızlı bir büyüme olacağını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın