Anasayfa Ekonomi İthal Ofis Mobilyalarına Ek Gümrük Vergisi

İthal Ofis Mobilyalarına Ek Gümrük Vergisi

Bakanlar Kurulu Bazı İthal Mobilyalara İlave Gümrük Vergisi Ekledi

Bakanlar Kurulu ithal mobilyalara ek gümrük vergisi getirdi. Alınan kararla ithal edilen, özellikle büro mobilyalarına ek vergi kondu. Alınan karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararın “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasın Dair Karar” kapsamında değerlendirildiği kaydedildi.

Resmi Gazetede yayımlanan kararda ofis sandalyelerine, bambu ürünlere, dişçi ve berber koltuklarına, yoğun olarak ofislerde kullanılmakta olan metal içerikli mobilya ürünlerine ve plastikten üretilen mobilya içerikli ürünlerden ek gümrük vergi alınacağı belirtildi.

Alınacak ek verginin miktarı ise yüzde 15 ve 30 arasında farklılık gösteriyor. Bakanlar Kurulu aldığı bu kararla yerli üretim mobilya ürünlerinin tercih edilmesini sağlamaya çalışıyor. Ek vergi uygulamasından Avrupa Birliğine üye ülkelerin etkilenmeyeceği açıklandı. Bu ülkeler yanında belirlenen diğer ülkelerden de ilave gümrük vergisi alınmayacak.

Bakanlar Kurulu ithal ofis mobilyalarıyla ilgili düzenleme yanında farklı bir karar daha aldı. İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı kapsamında değerlendirilen diğer karar nohut ile ilgili oldu. Nohut ithalatı konusunda yapılan düzenlemeyle, “tohumluk olarak kullanılacak nohut haricindeki ürünlerden alınmakta olan gümrük vergisi kaldırıldı. 1 Temmuz’a kadar gümrük vergisinin alınmayacağı da Resmi Gazetede yayımlandı.  

Nohut ithalatında 1 Temmuz 2017 tarihi bitiminde gümrük vergisi uygulaması yeniden başlayacak. Buna göre Avrupa Birliğine üye ülkelerden ve EFTA’ya üye ülkelerden, Malezya’dan, D8 ülkelerinden ve öteki ülkeler üzerinden gerçekleşecek nohut ithalatında yüzde 19,3 oranında gümrük vergisi alınacak. Güney Kore bölgesinden yapılacak ithalattansa yüzde on buçuk oranında vergi alınmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

two − two =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,784BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,043TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler