Modern Sulamada Yeni Dönem! Hedef 2019

0

800 Bin Hektarlık Arazi Suya Kavuşacak!

Devlet Su İşleri yürüttüğü faaliyetler kapsamında 2019’a kadar 800 bin hektarlık alanı su ile buluşturmayı hedefliyor. DSİ Genel Müdürü Murat Acu “Bu yıldan itibaren 2019 senesine kadar modern sulamada büyük yol alacağız” dedi.

Su yokluğundan dolayı tarım arazilerinin ekilemediğini belirten Genel Müdür, “Bu yıl modern sulama için yeni bir başlangıç olacak” şeklinde konuştu. DSİ olarak iki yıllık zaman dilimini modern sulama yılı ilan ettiklerini kaydeden Acu, tarımsal arazilerin yeniden canlanacağı sinyalini verdi.

Modern sulama sistemlerinin uygulanmaya başlamasıyla 800 bin hektarlık tarım arazisinin, arka arkaya hareketleneceği ifade edildi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu açıklamasında modern sulamanın önemine değindi. Acu modern sulama sistemlerinin hayata geçmesiyle tarımsal üretime binlerce çiftçi katılacak. Tarımsal üretimde verim artacak ve tarımsal üretim yerlerinde bu ürünler için işletmeler kurulacak. Böylelikle hem tarımsal üretim kazanacak, hem de yeni işletmeler açılacak” şeklinde konuştu.

DSİ’nin projeleri hakkında da açıklama yapan Acu, modern sulamanın bölüm bölüm hizmete açılacağı müjdesini verdi. “Çiftçiler sulama imkanına bölüm tamamlandığında hemen kavuşacak” diyen Acu, üretilecek projelerin ihaleyle işletmelere verileceğini de belirtti.

Bunların yanında işletme hakkı 3 yıl süreyi kapsayacak. Bu süre içerisinde meydana gelebilecek olası sorunlarda, işletmeci firma soruna anında müdahale ederek; üreticilerin zor durumda kalmasına engel olacak.

Modern sulama ile yapılan tarımla kuru tarımı kıyaslayan Acu, aradaki farkın 5 ile 12 kat fazla ürün olduğunun altını çizdi.2003 yılından bu güne DSİ tarafından hayata geçirilen projelerle Türkiye’de bir çok tarım arazisi modern sulamaya geçiş yaptı. Böylelikle sulama sırasında su, daha etkin ve verimli şekilde kullanıldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın