İstanbul, Banliyö Hattına 2018’de Kavuşacak

0

Banliyö Hattı 2018’de Hizmete Başlayacak

İstanbul’daki banliyö hatlarına yönelik yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor. 2013 senesinden bu güne devam eden çalışmalara son zamanlarda hız verildi. Ulaştırma Bakanı banliyö hatlarının 2018 yılında açılacağını açıkladı.

Banliyö hatlarının yenilenme sürecinde bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, üretici firmaya ek zaman tanıdıklarını açıkladı. Bu süre zarfında yenileme çalışmalarının tamamlanacağını kaydeden Bakan, “Projenin normalde sona ereceği tarih 2015 yılıydı” dedi.

Projenin yenilenmesi ve Ankara ile İstanbul arasında sefer yapan YHT ile entegre çalışmalarını yürütmekte olan firma, 2014’ün Akiminde çalışmaların durdurulduğunu açıklamıştı. Çalışmalara ara verilme nedeni olarak ise, üretim aşamasındaki maliyetlerin artması olarak gösterilmişti.

Geçen zaman ardından üretici firmaya ek süre tanıyan Ulaştırma Bakanlığı 2018 yılında projenin tamamlanacağını duyurdu.

Yenileme çalışmaları kapsamında hattaki tüm raylar yerinden çıkarılmıştı. Uzun bir süre bu şekilde bekleyen banliyö hattı son zamanlarda yeniden hareketlenmeye başladı. hattın hemen hemen her bölümünde çalışmalarına hız veren üretici firma, 2018 yılına kadar hattın yenilenme ve entegre çalışmalarını bitirmeyi hedefliyor.

Anlık olarak alınan bilgilere göre, şu anda hat üzerinde rayların montaj edileceği zeminde çalışma yapılıyor. Sağlamlaştırma işlemi ardından rayların montaj edileceği ifade ediliyor.

Banliyö hat çalışmalarında tüm bu gelişmeler yanında farklı durumlarda ortaya çıktı. Hattın zemin çalışmaları sürdürülürken kazı çalışmaları esnasında Bizans’tan kalma bazı eserler ortaya çıktı. Bu nedenle hat üzerindeki çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzesi gözetiminde devam ettiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın