Ekonomi 2017 Ocak Sanayi Üretiminde ABD Dopingi!

2017 Ocak Sanayi Üretiminde ABD Dopingi!

Son Güncelleme:

2017 İhracatta Atılım Yılı Olacak

TÜİK, Ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini bu gün açıkladı. Açıklama ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili verileri değerlendirdi.

TÜİK tarafından yapılan sanayi verileri açıklamasında üretimin arttığı ifade edilmişti.

TİM Başkan Vekili yaptığı açıklamada, “Verilerin tahminlerin üzerinde çıkmasında Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin payı yüksek” dedi. Bu verilerin 2017 için olumlu bir gelişme olduğunu da ifade eden Süleyman Kocasert, 2017’yi ihracatta atılım yılı olarak değerlendirdi.

TİM Başkan Vekili, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yapılan açıklamayı “Güven verici” olarak nitelendirdi. Çetinkaya, Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu toplantısında bazı açıklamalar yapmıştı.

Bu kapsamda reel sektör ile ilk kez buluşan Merkez Bankası Başkanı, birlik ve beraberliğin önemini gösterdi. Merkez Bankası Başkanının ABD Merkez Bankasının faiz kararından hemen öncesinde reel sektörle bir araya gelmesi anlamlı bir mesaj olarak nitelendirildi.

TİM Başkan Vekili tüm bu yaşanan gelişmeler hakkında da yorum yaptı. Merkez Bankası Başkanının iş adamlarıyla basına kapalı yaptığı toplantıda dövizdeki beklentilerin istikrarlı olacağı yönünde konuştuğunu söyleyen Süleyman Kocasert, “Sayın Çetinkaya’nın açıklamaları ve değindiği konulardan bizler iş adamları olarak almamız gereken mesajı aldık. Bundan sonra yapacağımız girişimlerde bu açıklamalar doğrultusunda olacak” dedi.

Süleyman Kocasert toplantıda enflasyon rakamlarının değerlendirildiğini belirterek, “Basına kapalı toplantıda Çetinkaya enflasyon oran tahmini de yaptı. Nisan ayı itibariyle enflasyon rakamları öncelikle tek haneye düşecek dedi. Sayın Çetinkaya’nın ilerleyen dönemdeki enflasyon beklentisi ise yüzde sekiz oldu” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,422BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,626TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,536TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler