Ana SayfaEkonomiABD’de Özel Sektör İstihdamı 3 Yılın Zirvesine Çıktı

ABD’de Özel Sektör İstihdamı 3 Yılın Zirvesine Çıktı
A

-

ABD 3 Yılın En Yüksek İstihdamını Yakaladı

ABD Şubat ayında istihdam rekoru kırdı. Ülkedeki özel sektör 298 bin kişiye kapı açarak, iş sahibi olmalarını sağladı.

ADP Araştırma Enstitüsü şubat ayı istihdam verilerini değerlendirdi. Hazırlanan istihdam raporuna Moody’s Analytics’te katkı sağladı. Verilerdeki inceleme ardından özel sektörün şubat ayında 298 bin ABD’liyi istihdam ettiği görüldü. Piyasanın şubat ayı beklentisinin üzerinde gerçekleşen istihdam rakamı, 2017 yılından bu güne en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Şubat ayında piyasa 189 bin kişinin istihdam edilmesini bekliyordu.

Özel sektör tarafından sağlanan bu istihdamda 104 bin kadar küçük işletme, 122 bin orta ölçekli işletme ayrıca 172 bin büyük ölçekli firma rol oynadı.

Raporu hazırlayan araştırma şirketi de sonuçlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Şubat ayında hayata geçen istihdam rakamları “inanılmaz” şeklinde değerlendirildi.

ŞUBAT AYI İSTİHDAMI ŞAŞIRTTI

Raporun hazırlanmasında katkısı bulunan Moody’s Analytics’in Baş Ekonomisti de verilerle alakalı açıklama yaptı. “2017 Şubatı işçi açısından güzel bir ay olarak kayda geçti. Farklı sektörlerde hareketlilik hat safhaya çıktı. Üretimin artmasında hava şartlarının olumlu gitmesi de etkili oldu” diyen Baş ekonomist, üretimde özellikle inşaat ve imalat sanayisine dikkat çekti.

Şubat ayı istihdam sonuçlarının açıklanması ardından, Ocak ayı özel sektör istihdam rakamları da değiştirildi. Buna göre söz konusu aydaki istihdam 246 bin seviyesinden, 261 bin kişiye yükseltildi.

Açıklanan bu rapor ardından piyasalar 10 Mart tarihine kilitlendi. 10 Mart tarihinde ABD Ticaret Bakanlığınca istihdam raporunun açıklanması bekleniyor.

Uzmanlar da raporu değerlendirdi. Artan istihdam rakamları sonrasında FED’in faiz artırımına gitmesine artık kesin gözüyle bakılıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol