Ana SayfaEkonomiŞimşek: Terör Mağdurunun Borcu Ertelenecek

Şimşek: Terör Mağdurunun Borcu Ertelenecek

-

Terörün etkisinin görüldüğü ve vatandaşların mağdur olduğu illerdeki tarım üreticileri için yeni düzenlemelerin yapılacağını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu bölgelerdeki tarım üreticilerinin yaralarını sarmak için dört koldan çalışıldığını ve bu kapsamda kendilerine ulaşan talepleri incelediklerini konu hakkında da gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Bölge ziyareti sırasında terör olayları nedeni ile mağdur olan üreticileri sorunlarını dinlediklerini söyleyen Şimşek, vatandaşlardan kredi borçlarının ertelenmesi için birçok talep geldiğini ve bu konuda bir çalışma başlatıldığını söyledi.

Başbakanlığa Gönderildi

Bölge halkının taleplerinin dinlenmesinden sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda çiftçinin tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi yönünde bir sonuca vardıklarını belirten Şimşek, kararın alınmasından sonra bu konuya ilişkin kararname taslağının Başbakanlığa gönderildiğini ve sonucun beklendiğini söyledi.

Terörün Yaşandığı İller

Söz konusu borç ertelenmesinin terör dolayısı ile mağduriyet yaşanan illerde yaşayan vatandaşlar için geçerli olduğunun altını çizen Şimşek, Şırnak, Diyarbakır, Hakkâri ve Mardin’de 2016 yılında yaşanan terör olaylarını nedeni ile hayvan varlıkları, tarladaki ürünleri, seraları ve tesisleri zarar gören üreticilerin bu kapsamda olduğunu ve vatandaşlara yapılan bu kolaylık ile büyük bir rahatlamanın yaşanacağını söyledi.

Faizsiz Bir Yıl Erteleme

Terör bölgesindeki tarım üreticilerinin TKK ve Ziraat Bankası’na olan tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak bir yıl erteleneceğini söyleyen Şimşek, söz konusu kararın gelecek günlerde Resmî Gazete’de yayımlanması ile uygulanmaya başlanacağını söyledi. Kararın Resmî Gazete’ de yayımlanmasından sonra vatandaşlar 2 aylık zaman dilimi içerisinde Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne ya da Ziraat Bankasına yazılı olarak başvuruda bulunup borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini sağlayabilecekler

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol