Müezzinoğlu: Kıdem Tazminatı Reformu Geliyor

0

Adana’da katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu istihdam ve kıdem tazminatı ile ilgili bilgi verdi. Çalışma Hayatına Yönelik Uygulamaya Konulan Teşvikler konulu toplantıda açıklama yapan Müezzinoğlu, hükümetin son dönemde yapmış olduğu çalışmalar ile tarımdan turizme elektrik elektronik alanına kadar pek çok alanda farklı teşvikler uyguladığını ve bu teşvikler sonucunda olumlu geri dönüşümler alındığını söyledi.

İstihdamda Artış Var

İş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen ve 2016 yılında yaşanan büyük sorunlar hakkında açıklamalar yapan Müezzinoğlu, darbe girişiminden sonra zor zamanlar geçirilse de şimdilerde toparlanma sürecinin yaşandığını ve daha güzel günlerin geleceğini söyledi. Ülke genelinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği konusunda da açıklama yapan Müezzinoğlu, 2017 yılında ocak ayı ile mart ayı arasında 264 bin 630 yeni istihdam sağlandığını, bu istihdamda kadınların oranının yüzde 32 civarında olduğunu ve her geçen gün bu sayının artışa geçeceğini söyledi.

Kayıt Dışı Mücadele Devam

Türkiye’de kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, güven ve istikrar olduğu zaman başarının geldiğini, ekonomide kayıt dışılığın yüzde 54 oranından yüzde 33’lere düştüğünü söyledi. Kayıt dışı ile mücadelenin daha da hızlı devam edeceğini söyleyen Müezzinoğlu, 60 milyar lira kayıt dışı olduğunu ve bu bazılarının rekabet gücünü artırırken sanayicilerin rekabetini zorlaştırdığını söyledi.

Kıdem Tazminatında Reform

Kıdem tazminatı düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamada bulunan Müezzinoğlu, işçinin hakkının 15 -20 boyunca işverenin cebinde olmasının doğru olmadığını uzun vadede kişilerin koşullarının nasıl olacağının bilinemediğini bu yüzden kıdem tazminatı ile ilgili reformun geleceğini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın