Fındık Fiyatı Zamlandı! Üretici Memnun Olmadı

0

20 Kuruşluk Zam Üreticiyi Memnun Etmedi

Bu yıl fındık üreticisi fındıktan beklediğini bulamadı. Fındık fiyatları hem düşük seviyelerde ilerledi hem de yıl içerisinde hiç artış yaşamadı. Uzun bir aradan sonra fındık fiyatı ilk defa bu gün 20 kuruşluk artış yaşadı.

Artış sonrasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyelerinden Arslan Soydan konuyla ilgili açıklama yaptı. 50 randımanlı kabuklu fındığın yaşadığı zammı değerlendiren Soydan, “20 kuruşluk bir artış hayata geçti. Artış sonrasında söz konusu fındığın fiyatı 9 lira 60 kuruşa çıktı. Fakat bu artış fındık üreticisinin beklentilerinin çok altında oldu” şeklinde konuştu.

20 KURUŞ YÜKSELDİ

Fındığın üretim merkezleri arasında bulunan Ordu ilinde 50 randımanlı kabuklu fındık pazartesi 9 lira 40 kuruş seviyesinden satıştaydı. Zam sonrasında kilo başına fiyat 9 lira 60 kuruş seviyesine çıktı.

Arslan Soydan, basınla yaptığı toplantıda fındık fiyatının çok uzun bir süredir ilk defa yükseliş yönlü hareket ettiğini bildirdi.

11 LİRADAN 9 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Fındığın bu yıl yaşadığı fiyat seviyelerini tek tek açıklayan Soydan, fındığın 11 lira seviyesinden bu seviyelere kadar indiğinin altını çizdi. Üreticinin düşen fiyatlar karşısında çaresizce beklediğini söyleyen Soydan, “Bu 20 kuruşluk artış üreticimizin mağduriyetini kesinlikle gidermedi” dedi.

ÜRETİCİ MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYOR

Oda olarak fındıktaki fiyat artışının devam etmesini umduklarını da belirten Soydan, “Üreticimizin bu yılki fındık hasadından umudu kalmadı” şeklinde konuştu.  Arslan Soydan fındığı kilo maliyetinin 12 liralık harcamayı gerektirdiğine işaret ederek, “Tek isteğimiz en azından 12 liralık fiyat seviyesine çıkabilmek” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticilerinin ürünleri pazara çıkarmadığını da söyleyen Soydan, piyasanın durgun olduğunu da açıklamasına ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın