İngiltere Maliye Bakanı, “Gümrük Birliğinden de Çıkılmalı”

0

Maliye Bakanından Flaş Bir Açıklama Geldi

İngiltere AB’den ayrılmaya hazırlanırken ülkenin Maliye Bakanı sürpriz bir açıklama yaptı. Bakan Philip Hammond Avrupa Birliğinden ayrılma sürecinde, Gümrük Birliğinden da ayrılmanın yerinde bir karar olacağını açıkladı.

Bu açıklama ardından gözlerin üzerine çevrilmesine neden olan maliye Bakanı, ülkenin Gümrük Birliğinden ayrılmasını destekleyeceğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan, “Süreçte yaşananlar sonrasında, siyasi enerjimizi bu konuya vermemiz doğru bir davranış olmayacak” dedi.

İngiltere Avrupa Birliğinden sorumlu bakan David Davis de bu konuda Philip Hammond ile aynı fikirdeydi. Maliye Bakanı tarafından yapılan bu açıklama öncesinde İngiltere Başbakanı sürecin başlaması için 50. maddeye işaret etmişti. Başkan Theresa May, bu ayın sonunda söz konusu maddenin yürürlüğe gireceğinin sinyalini vermişti.

Theresa May ülkenin Avrupa Birliğinden ayrılma kararını 2017’nin Ocağında açıklamıştı. AB’den ayrıldıktan sonra Avrupalı ülkelerle daha geniş kapsamlı serbest ticaret anlaşmasının söz konusu olacağını ifade etmişti.

İngiltere AB’ye 1993 senesinde üye olmuştu. Ülkeni pazardaki payı ise yaklaşık yüzde 25 olarak ifade ediliyor. Bu kapsamda birliğe üye ülkeler arasında sıkı bir ticaret hayata geçiyor. İngiltere’nin yıllık ihracatının ve ithalatının büyük bölümü bu ülkelerle gerçekleşiyor. Alınan bilgilere göre İngiltere ihracatının yüzde 44’lük kısmını AB ile yapıyor. İthalatınınsa yüzde 53’lük bölümünü yine üye ülkelerden karşılıyor.

Ülkenin AB’den ayrılması ardından yapılması planlanan serbest ticaret anlaşmasının iki sene içinde tamamlanması gerekiyor. Aksi bir durumda gümrük tarifelerinde büyük değişikliklerin yapılması söz konusu olacak. Bu da ülkenin pazardaki rekabet gücünün düşmesine neden olacak.

İngiltere Hazinesi olasılıkları incelediğinde, İngiltere’nin yalnızca WTO aracılığıyla ticaret yapması halinde milli gelirdeki kayıp yıllık bazda yüzde 9,5 olarak görülüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın