Ekonomi Canikli: 2017’de Yüzde 4’ün Üzerinde Büyüme Bekliyoruz

Canikli: 2017’de Yüzde 4’ün Üzerinde Büyüme Bekliyoruz

Son Güncelleme:

Ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Dolar/TL’de dalga boyunda düşüş yaşandığını ve son zamanlarda dar bir bantta hareketin gerçekleştiğini, bu dar banttaki hareketlenmenin de enflasyona büyük oranda yansıdığını ve etkilediğini söyledi. TCMB’ye kurda gerçekleşen dalgalanmanın enflasyona etkisinin yüzde 15 olarak belirtildiğini söyleyen Canikli, kendisine göre bu oranın yüzde 8’i geçmeyeceğinin altını çizdi. 2017 yılından çok ümitli olduğunu belirten Canikli, 2016 yılındaki büyümeden hala ümitli olduğunu yılın ilk çeyreğinin çok iyi olacağını düşündüğünü ve bu canlanmanın verilere de yansıyacağını, ilk 3 aylık zaman diliminde yaklaşık olarak yüzde 3,5’a yakın bir büyüme rakamı beklendiğini söyledi.

2017 Enflasyon Yüzde 7,5 Olacak

2017 yılında geçen yılın yaralarının sarılacağını belirten Canikli, ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ile şimdiye kadar 300 binin üzerinde kişiye istihdam sağlandığını bu rakamın toplum yararına istihdam ile birlikte 500 bin kişi seviyesine ulaştığını birkaç ay içerisinde bu rakamların işsizlik rakamlarına yansıyacağını ve 2017 yılında büyüme rakamının yüzde 4’ün üzerinde gerçekleşeceğini söyledi.

Yıl sonu büyüme rakamının yüzde üzerinde gerçekleşeceğini söyleyen Canikli, Türkiye2nin temmuz ayında çift haneli enflasyondan kurtulacağını ve 2017 yılını büyük ihtimalle yüzde 7,5 enflasyon oranı ile kapatacağını söyledi.

Yüzde 8’den Yüksek Değil

TCMB’nin Dolar/TL’de dalga boyunun enflasyon üzerindeki etkisi hakkındaki yaptığı açıklamalara katılmadığını belirten Canikli, son zamanlarda dar bir batta hareket eden kurun enflasyona etkisinin yüzde 15 civarı olamayacağını bu rakamın yüzde 8’ler de olduğunu düşündüğünü söyledi. Canikli 2017 yılının temmuz ayının çift haneli enflasyondan kurtulma ayı olacağını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler