Ana SayfaEkonomiMısır'da Ekonomi Tepetaklak!

Mısır’da Ekonomi Tepetaklak!
M

-

Mısır’da Enflasyon Çıldırdı! Şubat Ayı Enflasyonu Yüzde 2,7 Arttı

Mısır Şubat ayında yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldı. Ülkedeki şubat ayı enflasyon oranı yüzde 2,7’lik oranda artış yaşadı. Buda geçen 30 senenin en yüksek oranı olarak kayda geçti. Mısır Kamu İstatistik Ajansı enflasyon seviyesinin yüzde 31,7’lik seviyede olduğunu açıkladı.

Mısır’daki enflasyonun artmasını para biriminin değer kaybetmesi tetikledi. Mısır’ın para birimi cüneyh 2017’nin Martında yeniden değer kaybetmeye başlamıştı. Buna göre cüneyh’de dolar karşısında 18,15 seviyesine çıktı. Söz konusu seviye ise Mısır’da tarihi rekor olarak adlandırıldı. Duruma müdahale eden Mısır Merkez Bankası, para biriminin dolar karşısındaki değerini yükseltmeye çalıştı. Şubat ayında bu rakam 15,7’lik seviyeye düştü. Ülkenin para birimi 2016 yılının Kasımından bu güne sürekli değer kaybetmeye devam etti.

GIDA FİYATLARI YÜZDE YÜZ ARTTI

Mısır’daki yüksek enflasyon ülke vatandaşlarını zor durumda bıraktı. Ülkede akaryakıttan gıdaya kadar tüm temel ihtiyaç maddelerine zam uygulandı. Fakat Mısırlı vatandaşları en fazla etkileyen zam gıda kalemi oldu. Ülkedeki gıda ürünlerine gelen zam oranı yüzde yüzlük orana yaklaştı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, ülke yönetimi ucuz ekmek üretiminde düşüş uygulanmasına karara verdi. Yoksul halk tabakası alınan bu karar karşısında tepki vermekte gecikmedi. Protesto gösterilerine sahne olan Mısır ekonomik bir dar boğaz içerisine girdi.

Tedarik ve İç Ticaret Bakanı Ali Musaylihi de protestolardan payını aldı. Halka ucuz ekmek satan fırınlardan haksız kazanç elde ettiği öne sürülen bakanın, akıllı kart düzenlemesine tepkiler çığ gibi büyüdü.

Mısır ekonomisinin bu günlere gelmesinde 2013 yılındaki darbe etkili oldu. ülkedeki darbeden sonra ekonomin belirsiz olması nedeniyle bir çok yabancı yatırımcı ülkeden ayrılmayı tercih etti. 2015 yılında Rusya’ya ait uçağın düşmesi ise, Mısır’ın turizm gelirlerinin düşmesine neden oldu.

Ülkenin gelir kaynakları arasında öneme sahip olan Suveyş Kanalı’ndan gelen gelirde de düşüşler yaşandığı öğrenildi. Tüm bunların yanında körfez ülkelerinden Mısır’a verilen petrol ve petrol ürünleri destekleri de sona erdi. Bu durumda ülkenin ekonomisine ekstra maliyet yükledi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol